Kupujemy narty – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy narty – na co zwrócić uwagę?

Jeśli wybieramy się na obóz narciarski możemy kupić własne narty lub skorzystać z wypożyczalni nart. Kiedy nie jesteśmy jeszcze przekonani czy jazda na nartach nam się spodoba i czy będziemy chcieli kontynuować swoją przygodę z tym sportem, to wypożyczenie nart wydaje się być rozsądną opcją. Jeśli jednak jesteśmy zdania, że gdy ten sport nam się nie spodoba, zawsze możemy je sprzedać, to musimy starannie dobrać ich rodzaj do naszych umiejętności lub ich braku.

Nie kupuj nart carvingowych, jeśli dopiero zaczynasz

Mocno taliowane narty są chętnie wybierane przez osoby lubiące rozwijać na stoku duże prędkości. Narty carvigowe przeznaczone są dla osób, które jeżdżą już na nartach od pewnego czasu i opanowały dosyć dobrze technikę jazdy. Umożliwiają one bowiem wykonywanie krótkich i szybkich skrętów.
Muszą być również w tej sytuacji odpowiednio przyczepne, gdyż jeden fałszywy ruch może spowodować bolesny upadek. W mocno taliowane narty inwestują osoby, które preferują jazdę slalomową, gdyż krótkie i taliowane narty sprzyjają takiemu stylowi jazdy. Szeroki wybór takich desek można znaleźć również w wypożyczalni nart.

Narty allround najlepsze dla początkujących

Są różne typy nart, a dla początkujących najlepiej sprawdzają się modele typu allround. Są to narty o lekko podniesionym i zaokrąglonych czubach, a także mniejszym niż w przypadku carvingów taliowaniu. Daje to większą kontrolę nad nartami w skręcie, kiedy robi się większe łuki i nie rozwija przy tym dużej prędkości. Na takich nartach najłatwiej można nauczyć się techniki jazdy.

Narty zjazdowe dla zaawansowanych

Jeśli chce się zrobić prezent zapalonemu narciarzowi, można kupić mu narty zjazdowe. Są one dłuższe od standardowych nart i odpowiednio wyprofilowane. Muszą bardzo dobrze trzymać się podłoża, niezależnie od warunków. Na takich nartach osiąga się duże prędkości.
Można również wzorem zjazdowców wykonywać na nich dłuższe skoki, w trakcie pokonywania trasy. Wymagają już znacznych umiejętności. Sprawdzają się na dłuższych trasach, gdzie można się rozpędzić, rozkoszować tempem jazdy i mijanymi widokami. To zdecydowanie opcja dla miłośników adrenaliny i szybkości.

Jak dobierać narty?

Oczywiście poszczególne modele nart należy dobierać zarówno do wagi, jak i do wzrostu. Narty dla mężczyzn są w związku z tym twardsze niż dla kobiet, gdyż muszą utrzymać większy ciężar. Standardowo osoby z nadwagą powinny wybierać nieco dłuższe narty, podobnie jak te o wysokim wzroście, ale nie dłuższe niż sięgające czubka głowy.
Dla osób o niskim wzroście polecane są narty krótkie. Panie powinny wybierać narty o 10 cm krótsze od ich wzrostu, co da im największą kontrolę w trakcie jazdy. Wszystkie modele, znajdują się również w wypożyczalni nart, gdzie bardzo skrupulatnie dopasowywany jest sprzęt, nie tylko narty, ale i kask czy kijki.

Szkoła narciarska pomoże dobrać odpowiedni sprzęt

Jeśli po raz pierwszy posyła się dziecko na obóz narciarski inwestycja w sprzęt narciarski nie jest jeszcze koniecznością. Tym bardziej, że w szkole narciarskiej dopasują odpowiednie narty, na których dziecku najłatwiej będzie się uczyć jazdy. W sytuacji, gdy jednak koniecznie chcemy kupić własny sprzęt, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami.
Najważniejsze jest dopasowanie nart do wagi i wzrostu, a w przypadku dzieci głównie do wzrostu. Narty dla dzieci, na których będzie im się najlepiej szusowało w szkole narciarskiej powinny być nawet 20-30 cm krótsze niż ich wzrost, co zapewni im łatwość nauki skręcania. Szczególnie dla dzieci odpowiednio dopasowany sprzęt jest bardzo istotny nie tylko z kwestii bezpieczeństwa, ale również tego, by dziecko nie zraziło się od razu do tego sportu.
Istotnym kryterium wyboru nart dla wielu osób jest cena. Jednak tak naprawdę dobrej jakości narty niewiele się pod tym względem różnią. Można oczywiście szukać specjalnych promocyjnych ofert, jednak nie warto decydować się na modele znacznie tańsze, do produkcji których z pewnością użyto gorszej jakości materiały, co zdecydowanie odradzają instruktorzy w szkole narciarskiej. Taki sprzęt narciarski nie posłuży nam tak długo, jak byśmy sobie tego życzyli.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij