Zobacz Wrocław z innej perspektywy. Sprawdź 5 punktów widokowych w stolicy Śląska!

Zobacz Wrocław z innej perspektywy. Sprawdź 5 punktów widokowych w stolicy Śląska!

Zwiedzać miasto można na różne sposoby – od odkrywania jego podziemi, przez spacery po ulicach, aż po wspinanie się na punkty widokowe, by zachwycić się rozległą panoramą miejską. Ten ostatni sposób przypadnie do gustu nie tylko turystom, lecz także rodzimym mieszkańcom, ponieważ pozwala zobaczyć dobrze znane miejsce z innej niż dotychczas perspektywy. Okazuje się, że Wrocław posiada aż 5 punktów widokowych! Poznaj je i zdecyduj, który oferuje najpiękniejsze widoki.

Stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników fotografii, nietuzinkowych lokalizacji i zdobywców punktów widokowych, takich jak wieżowce, wieże kościołów, mosty czy wysokie hotele. Wrocław niejednego gościa zachwycił miejscami, z których roztacza się widok na jego zjawiskową zabudowę. Z niektórymi z tych miejsc wiążą się legendy! Zaciekawiony? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o punktach widokowych we Wrocławiu.

Mostek Pokutnic – dla zbłąkanych dusz

Kładka nazwana Mostkiem Pokutnic łączy wieże kościoła Marii Magdaleny i znajduje się na wysokości 45 metrów. Słynie jako jeden z najbardziej efektownych punktów widokowych we Wrocławiu. Sam późnogotycki kościół powstał w XVI wieku na miejscu wcześniej istniejących świątyń w stylu romańskim i gotyckim. Jedna z nich została zniszczona w 1241 roku podczas najazdu Mongołów.

Kościół w obecnej formie został wzniesiony w XVI wieku, a jego dwie wieże stanęły w pełnej okazałości w drugiej połowie XVII wieku. Wizyta w tym miejscu może być źródłem niesamowitych przeżyć – legenda głosi, że po moście chodzą dusze młodych kobiet, które kiedyś zatraciły się w ziemskich uciechach, zamiast troszczyć się o swój dom i dzieci.

Mostek Pokutnic jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok – na górę można dostać się krętymi schodami.

Adres: Szewska 10

Wieża widokowa archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela

Wieża najważniejszego kościoła archidiecezjalnego liczy aż 97 metrów. W obecnej formie archikatedra została wzniesiona w XIV wieku, chociaż archeolodzy potwierdzili, że w tej lokalizacji  już w X wieku znajdowała się świątynia. Z powodu licznych renowacji na zewnątrz i wewnątrz budowli można zobaczyć elementy zarówno renesansowe, jak i barokowe.

Niestety, w trakcie oblężenia Festung Breslau w 1945 roku katedra – wieże, nawa główna, organy – została zniszczona. Odbudowywano ją do końca lat 60., natomiast same hełmy wieżowe zamontowano w latach 90.  

Wieża jest czynna od czerwca do września, a na jej szczyt  można dostać się windą.

Adres: plac Katedralny 18

Wieża widokowa kościoła garnizonowego

Kościół pw. św. Elżbiety to jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejskich budowli i cieszący się dużą popularnością punkt widokowy we Wrocławiu. Nie sposób przeoczyć świątyni – znajduje się w pobliżu rynku, a jej 90-metrowa wieża stanowi jeden z charakterystycznych elementów architektonicznych i dominuje nad okolicą.

Kościół został wybudowany w 1525 roku jako pierwszy śląski kościół ewangelicki. Katolicy przejęli go w 1946 roku, kiedy zaczął pełnić funkcję kościoła garnizonowego. Wieża była wielokrotnie odbudowywana, a największym  zniszczeniom uległa w wyniku pożaru w 1976 roku. Wówczas to straciła dach, część sklepienia, drewniane elementy wyposażenia i organy.

Taras widokowy na wieży bazyliki bardzo chętnie odwiedzają turyści, by obejrzeć rozległą panoramę miasta. Prowadzą do niego wąskie, kręte schody, którymi można wspiąć się  na szczyt od kwietnia do października.

Adres: św. Elżbiety 1/2

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Warszawiacy mają ogrody na dachu BUW-u, a Wrocław – Wieżę Matematyczną, czyli część  gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej taras znajduje się na wysokości 42 metrów, a rozciąga się z niego olśniewający widok na Wyspę Słodową oraz Stare Miasto.

Wieża jest jedną z trzech zaplanowanych podczas budowy uniwersytetu w latach 1728–1737. Na jej tarasie umieszczono rzeźby przedstawiające alegorie czterech nauk, autorstwa Franza Mangoldta. Poleca się zwiedzanie wieży od zachodniego wejścia do budynku. Na pierwszym piętrze na zwiedzających czekają ekspozycje czasowe, a na drugim – ekspozycja o tematyce astronomicznej. Wieża jest czynna przez cały rok.

Adres: plac Uniwersytecki 1

Punkt widokowy w Sky Tower

Jednym z najbardziej pokaźnych budynków we Wrocławiu jest 212-metrowy Sky Tower, gdzie na 49. piętrze umieszczono otwarty taras. Początkowo miał się znajdować na ostatniej kondygnacji, lecz ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z tych planów. Sky Tower to najwyższy budynek mieszkalny w kraju, którego inwestorem był Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków. Biurowiec mieści prócz powierzchni służbowych także sklepy oraz luksusowe apartamenty.

Na taras widokowy w Sky Tower można dostać się superszybką windą, która pokonuje całą trasę w minutę. Sam punkt widokowy pomieści 20 osób. Dojście do windy znajduje się od strony ulicy Gwiaździstej. Ostatni zwiedzający są wpuszczani pół godziny przed zamknięciem Sky Tower.

Adres: Powstańców Śląskich 95

Sieć hoteli AccorHotels zachęca do odwiedzenia wszystkich punktów widokowych we Wrocławiu i podziwiania tego pięknego miasta z różnych perspektyw. Komfortowe pokoje  w hotelach czekają na gości.

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij