Po obu stronach Wisły. Warszawa szlakiem literatury

Po obu stronach Wisły. Warszawa szlakiem literatury

Chcesz odwiedzić miejsca, które w czasach PRL-u były najbliższe poetce polskiej piosenki – Agnieszce Osieckiej? A może marzy Ci się spacer śladami Bolesława Prusa i bohaterów jego powieści? Zobacz, gdzie skierować swoje kroki podczas wizyty w stolicy i poczuj klimat Warszawy z lat 70. XIX wieku oraz poznaj Pragę Południe z lat 1936–1997.

Stolicę Polski trzeba odkrywać, aby ją poznać. Wiele ciekawych miejsc jest w niej ukrytych, schowanych przed wzrokiem ludzi. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i szukać. Wiele wskazówek można znaleźć na przykład w literaturze lub po prostu w życiorysie polskich literatów. – Ciekawe miejsca oraz dwa nieco inne spojrzenia na Warszawę można znaleźć np. w twórczości Agnieszki Osieckiej oraz Bolesława Prusa – mówi jeden z pracowników sieci hoteli AccorHotels.

Warszawa oczami Agnieszki Osieckiej

Chciałabym być obywatelką świata i jestem nią – mówiła o sobie Agnieszka Osiecka i… miała rację. Ona miała niespokojnego ducha, który długo nie potrafił usiedzieć w jednym miejscu. Góry, Mazury, Paryż, Londyn, Ameryka – Agnieszka Osiecka jeździła wszędzie, gdzie tylko mogła. Zawsze jednak wracała w jedno, ukochane, miejsce, czyli na Saską Kępę.

To właśnie w tej dzielnicy Warszawy polska tekściarka się wychowywała, przeżywała rodzinne dramaty (np. odejście ojca do innej kobiety), pierwsze (i wszystkie kolejne) miłości. Tymi uliczkami wracała z treningów, spotkań towarzyskich oraz zajęć na studiach dziennikarskich. W domu na Saskiej Kępie gościła również największe osobistości polskiej estrady, które oczarowywała swoją osobowością i niezaprzeczalnym talentem.

Talent ten przejawiał się w różny sposób. Osiecką znamy głównie z piosenek, ale ona pisała także opowiadania, sztuki teatralne oraz dzienniki. I właśnie z tych wszystkich utworów można poznać Warszawę sprzed lat. Warszawę, którą kochała Agnieszka Osiecka.

Aby przejść się tymi samymi uliczkami i poczuć ducha Saskiej Kępy, warto wynająć pokój w hotelu w Warszawie i przeznaczyć kilka dni na zwiedzanie.

To był maj, pachniała Saska Kępa…, czyli miejsce na ziemi Agnieszki Osieckiej

Przez 61 lat rodzinny dom Agnieszki Osieckiej mieścił się przy ulicy Dąbrowieckiej 25 – właśnie na Saskiej Kępie. Mieszkanie znajdowało się na parterze niedużego przedwojennego domu, dziś w tym miejscu wisi tabliczka upamiętniająca poetkę.

Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym można wyczuć ducha Osieckiej. Na Saskiej Kępie warto odwiedzić również:

  • Restaurację Baobab (ul. Francuska 31) – Agnieszka Osiecka często odwiedzała to miejsce. Wtedy jednak mieściła się tam kultowa kawiarnia Sax. Osiecka miała nawet swoje stałe miejsce, w pierwszym pomieszczeniu lokalu przy stoliku pod ścianą. Można było spotkać ją tutaj, gdy na serwetce tworzyła swój kolejny utwór (Osiecka pisała zawsze i na wszystkim) lub po prostu popijała koniak, obserwując ludzi, wymyślając historie.
  • Pomnik Agnieszki Osieckiej (skrzyżowanie ul. Francuskiej i ul. Obrońców) – jest on ustawiony wśród stolików znajdującej się tam teraz kawiarni. Dzięki temu każdy może podejść i nie tylko zrobić sobie zdjęcie, lecz także – wypić w jej towarzystwie kawę.
  • Restaurację-klub Maska (ul. Obrońców 12a) – w budynku, w którym dziś mieści się ta restauracja, kiedyś działała słynna kawiarnia Sułtan, którą w jednej ze swoich piosenek zilustrował Jeremi Przybora. Agnieszka Osiecka bywała tam równie często co w kawiarni Sax.

Park Skaryszewski – miejsce nostalgicznych spacerów

Często mówi się, że Agnieszka Osiecka na drugą stronę Wisły jeździła jedyne do banku. Jest w tym trochę prawdy. Na Saskiej Kępie miała praktycznie wszystko, czego potrzebowała. Bary, kawiarnie oraz… ukochany park. Długo chciała mieć dom z widokiem na niego. Choć to się nigdy nie stało, to Osiecka była bardzo częstym gościem w Parku Skaryszewskim.

To jeden z największych zabytkowych parków w stolicy. Agnieszka Osiecka chodziła tam, gdy było jej smutno albo radośnie. A spacerować było gdzie, ponieważ Park Skaryszewski ma powierzchnie 55 ha.

Na terenie parku znajduje się także charakterystyczna muszla koncertowa. Co roku odbywają się tam „Śpiewanki Osieckowe”, czyli koncert z najpopularniejszymi piosenkami Agnieszki Osieckiej.

Pozytywistyczna Warszawa, czyli opis miasta w „Lalce” Bolesława Prusa

Stolica Polski w latach 70. XIX wieku była miastem, które z jednej strony zachwycało piękną, bogato zdobioną architekturą, z drugiej natomiast – straszyło biedą i brudem. Tak też przedstawił Warszawę Bolesław Prus w „Lalce”. Co najważniejsze – jego opisy były (i są) bardzo realistyczne, więc bardzo łatwo namierzyć opisywane przez pisarza miejsca, ulice oraz budynki.

Wiele scen dzieje się m.in. na Krakowskim Przedmieściu, czyli jednej z najważniejszych ulic Warszawy wchodzącej w skład Traktu Królewskiego. Dziś dalej można tam zlokalizować:

  • dom Wokulskiego (Krakowskie Przedmieście 4) – to tu bohater zamieszkał po powrocie z wojny, dokładnie w mieszkaniu numer 2 na pierwszym piętrze. Jego okna wychodziły m.in. na pomnik Mikołaja Kopernika. Dziś w miejscu rozebranej kamienicy znajduje się Dom Turysty.
  • nowy sklep Wokulskiego (Krakowskie Przedmieście 7) – ogromne przestrzenie, szeroki asortyment oraz… mieszkanie Ignacego Rzeckiego. Właśnie to znajdowało się w kamienicy na stronach „Lalki”, i to na stornach swojego pamiętnika opisał stary subiekt. Dziś w kamienicy zlokalizowanej naprzeciwko bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się m.in. księgarnia im. Bolesława Prusa z kultowym neonem nad wejściem.
  • Hotel Europejski (Krakowskie Przedmieście 13) – budynek według projektu Henryka Marconiego powstał w połowie XIX wieku i przez wiele lat był jednym z najznamienitszych hoteli w Warszawie. Kilka lat temu podjęto się renowacji całego budynki i już niedługo Hotel Europejski odzyska swoją dawną świetność. Na uwagę nowego projektu zasługuje m.in. ciekawy, bardzo charakterystyczny szklany dach.

W innym miejscu Traktu Królewskiego – konkretnie przy Alejach Ujazdowskich, w okolicy dzisiejszego Placu Trzech Krzyży ­­– mieszkał Tomasz Łęcki ze swoją córką, Izabelą. W tamtych rejonach Bolesław Prus rozmieścił także inne domy arystokracji. Nic dziwnego – Aleje Ujazdowskie czy ul. Mokotowska do dziś są kojarzone z luksusem. To tam swoje butiki mają m.in. prestiżowe marki odzieżowe.

Jeśli chcesz być blisko tych miejsc, przespacerować się drogami, po których chadzał Bolesław Prus oraz bohaterowie jego powieści, możesz zatrzymać się np. w hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Z tego miejsca zaledwie kilka kroków będzie Cię dzielić od Krakowskiego Przedmieścia.

To nie koniec literackich szlaków w Warszawie…

Saska Kępa czy Krakowskie Przedmieście to jedynie dwa przykłady miejsc ściśle związanych z literaturą. Ale takich nawiązań jest znacznie więcej, np. w „Złym” Leopolda Tyrmanda. Szukanie ich i zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij