Wyjazdy integracyjne dla firm – pomysł na scalenie zespołu

Wyjazdy integracyjne to w dalszym ciągu najpopularniejsza forma tworzenia pracowniczego zespołu. Przyjrzyjmy się więc jego niewątpliwym plusom…, ale i minusom, o którym w ostatnim czasie zaczęło być coraz głośniej.

PLUSY WYJAZDÓW INTEGRACYJNYCH

Trzeba zawsze pamiętać o tym, by odpowiednio zaplanować taki wyjazd, a najlepiej jego zorganizowanie powierzyć firmie zewnętrznej, zajmującej się organizacją wszelakich imprez tego typu.

Do niewątpliwych plusów wyjazdów integracyjnych zaliczyć trzeba:
* budowanie silnego, sprawnego zespołu – dzięki takim wyjazdom pracownicy nawiązują bliższe relacje, poznają się na gruncie prywatnym, a dzięki wspólnym zajęciom, warsztatom nabierają do siebie zaufania i szacunku,
* minimalizowanie rezultatów stresu – dzięki zmienieniu otoczenia, pozostawieniu spraw zawodowych, a także wzięciu udziału we wspólnej zabawie, pracownicy odprężają się i zapominają o zawodowych bolączkach,
* podnoszenie kwalifikacji zawodowych – wyjazd integracyjny można połączyć z warsztatami pozwalającymi na zgłębienie wiedzy pracowników. Dzięki przyjaznemu otoczeniu, wiedza jest dużo szybciej przyswajana.
* wzrastanie poczucia lojalności, a także przynależności do firmy – wyjazdy takie sprawiają, iż pracownicy zacieśniają więzi między sobą nawzajem, ale także wytwarza się swoistego rodzaju więź i poczucie wspólnoty w grupie oraz przynależności i identyfikowaniem się z firmą.

MINUSY WYJAZDÓW INTEGRACYJNYCH

Korzyści wyjazdów integracyjnych zdecydowanie przeważają nad ich ciemną stroną, jednak nie można pominąć i tej kwestii. Romanse, wybryki pod wpływem alkoholu, libacje w pokojach hotelowych to tylko niektóre z minusów tego typu imprez.
Oczywiście, to często plotki, przerysowane zdarzenia, jednak nie można zarzucić im braku pewnego realizmu. To często pułapki nieudanej organizacji takiego wyjazdu, kiedy to pracownicy nudzą się i szukają sobie rozrywek.

Z tej przyczyny dochodzi także do bardzo niebezpiecznego rozluźnienia relacji w firmie, co skutkuje załamaniem hierarchii służbowej, dlatego należy pamiętać, by podczas takiej imprezy przełożeni zawsze zachowywali się stosownie do pełnionego przez nich stanowiska.
Zdarzają się również sytuacje, w których ocenia się efektywność danego pracownika pod kątem zawartej z nim podczas wyjazdu znajomości. To z kolei podburza resztę zespołu.

PODSUMOWANIE

Jeżeli wyjazd integracyjny jest dla pracowników smutnym obowiązkiem, na który nie mają ochoty, nieuchronnie będzie to prowadziło do pogorszenia atmosfery w pracy. Wyjazd, który nie spełni oczekiwań, spowoduje jedynie marzenie o jak najszybszym powrocie do domu, zaś zmarnowany czas pracownicy zrekompensują sobie mniejszym zaangażowaniem w pracę.
Pamiętajmy również, że podczas takich wyjazdów zawsze pojawia się alkohol. Wprowadzenie zakazów na nic się zda, w końcu jesteśmy dorosłymi ludźmi, nie dziećmi w przedszkolu. Dlatego istotne jest, by podczas takiej imprezy nie dopuścić do sytuacji, w której alkohol będzie jedyną alternatywą dla nudnych warsztatów.
Dlatego konieczne jest planowanie takiej imprezy pod katem aktywności, także tej fizycznej, która zmęczy i nie pozostawi miejsca na nudę. Najgorszym możliwym scenariuszem jest organizacja imprezy z powodu panującej na nią mody. Ma ona być motywacją i nagrodą.
Turystyka i urlop, które pozwalają na odstresowanie się i zapomnienie o pracowniczych obowiązkach, powinny być jedynie dodatkiem do życia codziennego. Dlatego warto znaleźć czas na odpoczynek także podczas życia zawodowego- oto zadanie dla dobrego przełożonego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij