Weekend w Łodzi – gdzie warto pójść, aby poznać historię miasta

Weekend w Łodzi – gdzie warto pójść, aby poznać historię miasta?

Historię Łodzi można poznawać nie tylko przez wizyty w pofabrycznych budynkach. Łódzkie muzea w ciekawy sposób pokazują dzieje miasta – zapraszamy na wycieczkę do miejsc, które pokażą ci jego zupełnie inne oblicze.

O walorach historycznych Łodzi nie trzeba nikogo przekonywać – wybrane tereny tego miasta uznano za pomnik historii i nadano im nazwę „Łódź – wielokulturowy obraz miasta przemysłowego”. Które z tutejszych muzeów potrafi najpiękniej o tym opowiedzieć? Odpowiedź pomagają znaleźć przedstawiciele sieci AccorHotels.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – poetycko o kulturze

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne proponuje trzy wystawy stałe: etnograficzną, archeologiczną i numizmatyczną. Wystawa etnograficzna pokazuje zwyczaje, tradycje i sposób życia na wsi w rejonach opoczyńskim, rawskim, łowickim i sieradzkim. Opowiada o tym przeprowadzając odwiedzającego muzeum przez różne okresy życia człowieka: dzieciństwo, młodość i starość. Prezentowane wnętrza czy zachowania ludności są dopasowane do sposobu postrzegania świata na każdym z tych etapów.

Zwiedzanie wystawy archeologicznej to spacer pod rozgwieżdżonym niebem w otoczeniu pięknych krajobrazów. Prezentowane są tu osiągnięcia ludów zamieszkujących Polskę środkową i Kujawy na przestrzeni stu tysięcy lat. Pasjonatów historii na pewno zainteresuje figura Wenus z Wilczyc i doskonale przedstawiony sposób pochówku z różnych epok: odwiedzający mogą stąpać po hartowanym szkle, które nałożono na znajdujące się na poziomie podłogi groby.

W części numizmatycznej przedstawiono dzieje środków płatniczych od starożytności po czasy współczesne.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych – okres carski, II wojna światowa i PRL

Już sam budynek, w którym mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych, zasługuje na uwagę od XIX wieku do lat 50. XX wieku mieściło się tu więzienie. Początek obecnemu muzeum dało założone w 1959 roku Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego, które działało do 1990 roku – wtedy przekształcono je w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Dzięki temu obecnie działające muzeum ma wartościowe dokumenty i eksponaty z okresu PRL. Muzeum ma cztery oddziały, każdy z nich skupia się na innym fragmencie historii:

  1. Budynek główny przy ul. Gdańskiej 13 – znajdziemy tu ekspozycje dotyczące więzień działających w gmachu muzeum w latach 1885-1953 oraz historii ruchów niepodległościowych działających w naszym państwie w latach 1791-1921.
  2. Oddział Martyrologii Radogoszcz przy ul. Zgierskiej 147 – przedstawia historię okupowanej Łodzi w czasie II wojny światowej oraz historię masakry męskiego więzienia w Radogoszczu w Łodzi.
  3. Oddział Stacja Radegast, Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 – przedstawia historię związaną z łódzkim gettem oraz stacją przeładunkową getta na Radogoszczu.
  4. Oddział Kuźnia Romów” przy ul. Wojska Polskiego 84 – przedstawia sytuację austriackich Romów, którzy przebywali w łódzkim getcie oraz zostali zgładzeni przez hitlerowców.

Ciekawe miejsce dla dzieci w Łodzi: Se-Ma-For Muzeum Animacji

W muzeum, które powstało przy najsłynniejszym łódzkim studiu filmowym, można oglądać bohaterów ulubionych dobranocek z lat 80., np. Misia Uszatka i pingwina Pik-Poka. Odwiedzający mogą też podziwiać całe scenografie do najsłynniejszych produkcji Se-Ma-For, jak np. Oscarowy „Piotruś i wilk” Suzie Templeton. Na najmłodszych czekają też fragmenty bajek do obejrzenia oraz krótkie warsztaty z przygotowywania własnych animacji.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

To propozycja dla osób, które chciałyby poznać Łódź opisaną przez Reymonta w „Ziemi Obiecanej”. Tutaj można poczuć się jak w tkalni z przełomu XIX i XX wieku – prezentowane maszyny są włączone i pracują na tle odpowiednio przygotowanej scenografii, dzięki czemu odwiedzający ma wrażenie, jakby znajdował się w prawdziwym warsztacie. Uroku zwiedzaniu wystawy dodaje fakt, że oprowadza po niej wieloletni pracownik tkalni – starszy mistrz Józef Kłosiński.

Hotele w Łodzi blisko najciekawszych muzeów

Z dowolnego hotelu sieci AccorHotels w Łodzi szybko dotrzesz do wybranego muzeum – znajdują się one w centrum miasta, z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij