Trasy rowerowe w Czechach: aktywny wypoczynek jesienią

O aktywność trzeba dbać, także jesienią! Czemu więc miałbyś nie wybrać się na wyprawę rowerową do Czech? Znajduje się tam ponad 40 000 tras rowerowych o łącznej długości 8800 km! Wiodą one drogami asfaltowymi, leśnymi lub polnymi. Różnorodność tras pozwala na przejażdżkę zarówno rodzinom z dziećmi, jak i profesjonalnym kolarzom. Zamiast więc planować wycieczkę w Polsce, spędź aktywną jesień w Czechach: na rowerze lub pieszo.

Aktywna jesień na rowerze w malowniczym krajobrazie

Czechy to kraj otoczony górami. Choć najwyższy szczyt – Śnieżka – ma zaledwie 1603 m n.p.m., większość terytorium charakteryzuje się wyżynno-górskim krajobrazem, który można podziwiać podczas rowerowej przejażdżki.

Górskie trasy rowerowe w Czechach przebiegają przez najpiękniejsze miejsca o niebywałym walorze turystycznym. Przykładem jest „Izerska 50”, która biegnie wzdłuż Gór Izerskich lub Rowerowy Szlak Edukacyjny w Karkonoszach. Interesującym wyborem jest także Magistrala Rudawska – rowerowa i biegowa trasa. Wiedzie przez górskie łąki i lasy, łącząc zachodnią granicę ze Śnieżnikiem. W Górach Orlickich można natomiast przejechać na rowerze Królewską Trasę Grzbietami Górskimi oraz Magistralę Szumawską.

W Czechach znajduje się również mnóstwo bike i trail parków oraz singletracków (np. pod Smrkiem lub Ścieżki Rychlebskie w Černá Voda). Blisko granicy ze Słowacją przygotowano natomiast trasy MTB, które prowadzą przez Białe Karpaty.

Na podróżujących pieszo lub rowerem czekają szlaki, które przecinają Czeskie Parki Narodowe, skalne miasta i winnice. W Morawach Południowych znajdują się Winiarskie Trasy Rowerowe, które prowadzą przez najsłynniejsze winnice w Czechach. Trasy są łatwe i przyjemne, a do tego dają szansę na spróbowanie niepowtarzalnych smaków wina. Osoby, preferujące natomiast „złocisty napój”, mogą podążać Karkonoskim Szlakiem Piwnym.

Trasy rowerowe w Czechach, które od razu pokochasz

Do rowerowych przejażdżek i aktywnego wypoczynku jesienią w Czechach zachęcają sprzyjające temperatury. Nie musisz więc jeździć do „ciepłych krajów”, aby zaznać uroku rowerowych lub pieszych wypraw!

Łabska Trasa Rowerowa jest jednym z najpopularniejszych szlaków w Czechach. Prowadzi przez takie miasta jak: Hradec Králové, Mělník, Litoměřice i Děčín. Co ciekawe, trasa zaczyna się w Karkonoszach, a kończy przy Morzu Północnym! Jest ona bowiem częścią europejskiej sieci EuroVelo, a odcinek w Czechach liczy prawie 400 kilometrów.

Wiele popularnych tras rowerowych w Czechach znajduje się na południu, zwłaszcza w okolicach zapory Lipno. Ciekawość budzi również trasa rowerowa wzdłuż Kanału Baty na Morawach. W jedną stronę należy przeprawić się łodzią, a z powrotem można wypożyczyć rower i wrócić Morawską Trasą Rowerową! Jesioniki to z kolei miasto w Czechach, położone blisko granicy z Polską (20 km od Głuchołazów), które oferuje trasy okrężne o długości 107 km!

Jedną z łatwiejszych tras rowerowych w Czechach jest szlak wzdłuż Bečvy. Mierzy ona nieco ponad 140 km i wiedzie przez malowniczą krainę regionów zlíńskiego i ołomunieckiego. Na trasie znajdują się liczne atrakcyjne turystyczne oraz miasta i wioski, dzięki którym poznasz lokalną kulturę. Trasa rowerowa wzdłuż Bečvy jest relatywnie prosta, choć należy spodziewać się łagodnych pagórków.

Przez Czechy przebiegają również cztery międzynarodowe trasy rowerowe EuroVelo 4, 7, 9 i 13. Są to np. Greenway z Pragi do Wiednia oraz Szlak Żelaznej Kurtyny, wiodący od Morza Barentsa do Morza Czarnego. Czesko-Austriacko-Słowacka część Szlaku Żelaznej Kurtyny otrzymała tytuł rowerowej trasy roku 2021!

Nie na kołach? To na nogach!

W Czechach znajdują się szlaki piesze o łącznej długości, przekraczającej 44 000 km. Dla porównania obwód Ziemi wynosi 40 075 km!

Turystyka piesza w Czechach sprzyja obcowaniu z naturą i poznawaniu kultury kraju. Przykładem jest trasa ze Štěchovic do Potoków Świętojańskich lub Szlak Karkonosza. Przez kraj przechodzi również jedna z najpopularniejszych tras na całym świecie: droga św. Jakuba, która wiedzie do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Pasjonaci długich wycieczek pieszych pokochają Stezka Českem, czyli „Trasę przez Czechy” o długości 1000 km. Droga ma charakter górzysty i wiedzie wzdłuż granicy z Polską oraz Niemcami. Trasa prowadzi przez m.in.: Park Narodowy „Czeska Szwajcaria”, Góry Izerskie, Karkonosze i Beskidy. Choć wędrówka „Trasą przez Czechy” nie należy do najłatwiejszych, to widok górskich szczytów, skąpanych w jesiennych barwach, rekompensuje cały trud!

Odwiedź Czechy i wybierz aktywną jesień!

Zaplanuj aktywny wypoczynek w Czechach, podczas którego przemierzysz dowolny szlak pieszy lub rowerowy. Dzięki temu doświadczysz aktywności fizycznej i niezwykłej przygody w pięknych okolicznościach przyrody. Trasy rowerowe i piesze w Czechach to okazja do odpoczynku, wspólnego czasu z rodziną i wytchnienia od codziennych obowiązków.

Widzimy się na szlaku?

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij