Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Zagrzeb to jedno z tych miast na Bałkanach, które idealnie nadają się na wakacyjny wypoczynek pełen słonecznych dni. Warto poświęcić jeden lub dwa dni, by zobaczyć niektóre zabytki chorwackiej stolicy. To miejsce może Cię oczarować!

Wielu entuzjastów europejskiej architektury czy historii szczególnie może ucieszyć spacer ulicami części miasta zwanej Gornij Grad. Tym mianem określa się dawne centrum Zagrzebia, które sprawowało tę niepisaną funkcję w sumie przez kilkaset lat. To właśnie w Górnym Mieście, jak możemy przetłumaczyć wspomnianą nazwę, znajduje się wiele ważnych dla całego kraju budynków. Można tu wymienić siedziby rządu, rady miasta. To tam znajduje się również wiele kościołów jak choćby kościół Św. Marka. Budowla powstała w XIV wieku. Pierwotnie zbudowano ją zgodnie z gotyckimi zasadami architektury. Jakiś czas później kościół uległ przebudowie, podczas której nadano mu bardziej neogotyckiego charakteru.

Ważnym punktem na planie Zagrzebia jest także Muzeum Sztuki i Rzemiosła. Założono je w latach 80 XIX stulecia. Ekspozycja gromadzi między innymi meble oraz różnego typu wyrobu rzemieślnicze. Innym wartym odwiedzenia przez każdego miłośnika sztuki miejscem, jest z pewnością Galeria Starych Mistrzów Strossmayera. Zgromadzono w nim dzieła z różnych dziedzin sztuki, w tym rzeźby i obrazy różnych twórców. W kolekcji tego zagrzebskiego muzeum znalazły się prace takich artystów jak na przykład: Fra Angelico, Jacob van Ruisdael czy wreszcie Antoine-Jean Gros.

Wielbiciele natury powinni być z kolei zadowoleni z wizyty w Parku Maksimir. Poza urokami przyrody Zagrzebia można też przy okazji wybrać się również do znajdującego się na terenie parku ogrodu zoologicznego. Na terenie parku znajduje się także aż pięć jezior przepływających przez Zagrzeb. Wizyta w parku Maksimir może być więc doskonałym przerywnikiem, w zwiedzaniu wielu ciekawych zabytków i zakątków chorwackiej stolicy

Wybierając się do Zagrzebia warto też zadbać, by mieć przy sobie choć trochę miejscowej waluty. Chorwacja to przecież miejsce, gdzie można skosztować doskonałych specjałów bałkańskiej kuchni, którą uwielbia naprawdę wielu poszukiwaczy nowych smaków. Można oczywiście wymienić walutę na miejscu, jednak kurs może okazać się naprawdę o wiele wyższy, niż zakładamy. Lepszą opcją może być skorzystanie z kantoru online, na kilka dni przed rozpoczęciem podróży. Zasada działania kantoru jest dość prosta i zasadniczo nie różni się zbyt wiele od zwykłych zakupów online. Wymieniając walutę przez internet, wystarczy tylko wybrać potrzebną ilość i opłacić całość przelewem. Teraz już tylko podanie danych dzieli od zakończenia wymiany danej waluty. Przesyłka z zakupioną walutą może być dostarczona na dwa sposoby. Kurier zjawi się z paczką pod adresem domowym, ale może też zostawić ją w podanym przez klienta punkcie odbioru. Może nim być na przykład sklep Żabka albo na przykład kiosk Ruchu. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, można też odebrać pieniądze osobiście, będąc w kantorze. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia punktu wymiany walut kantor Katowice Tavex – gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych od ręki!

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij