Zniewalające widoki i nieznane zwyczaje – tajemniczy Nepal

Nepal to z całą pewnością jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc na świecie. Jest to kraj, którego uroda zapiera dech w piersiach, jednak rzadko odkrywa on przed turystami swoje prawdziwe oblicze. Z poniższego artykułu dowiecie się dziesięciu rzeczy, o których powinniście wiedzieć, jeśli planujecie podróż do tego egzotycznego państwa.

1. Samotne podróżowanie po górach, choć kusi, jest niedopuszczalne.

Pamiętajmy o tym, że to Himalaje, nie nasze skromne Bieszczady. Jeżeli planujecie górską wyprawę, korzystajcie zawsze z pomocy licencjonowanych przewodników górskich lub tutejszych tragarzy. Zawsze udzielą wam oni niezbędnej pomocy.

2. Góry stanowią ponad osiemdziesiąt procent powierzchni Nepalu

Nie zapominajmy również o tym, iż jest to także kraj tropikalny, dlatego koniecznie odwiedźmy park Chitwan, Lumbini, czyli miejsce w którym na świat przyszedł Budda, cudowną Pokharę i oczywiście stolicę kraju – Katmandu.

3. Wbrew pozorom w Nepalu nie dominuje buddyzm (to tylko dziesięć procent lokalnych wierzeń)

Zdecydowaną religijną większością (osiemdziesięciu procentową) są hindusi, zaś cztery procenty ludności wyznaje islam.

4. Ze względu na niskie warunki sanitarne w Nepalu, uważajcie na to, co i jak spożywacie.

Produkty żywnościowe posiadają całkowicie inną florę bakteryjną niż w Europie. Jeżeli pojemy wodę zadbajmy o to, by była wyłącznie butelkowana.

5. W Nepalu narkotyki są całkowicie nielegalne, jednak nie zdziwmy się, kiedy po przyjeździe od razu ktoś zaproponuje nam marihuanę.

Co ciekawe, oferujący ja młodzi mężczyźni w ogóle nie będą się z tym kryć. Jednak nie dajcie się nabrać. Władze może przymykają na to oko, jednak nie oznacza to, iż ominą was konsekwencje, jeśli zostaniecie złapani na gorącym uczynku.

6. Ciekawostką jest, iż potakiwanie głową w Nepalu nie oznacza zgadzania się z tym o czym mówisz

Jedynie twój rozmówca daje ci do zrozumienia, iż słyszy, co do niego mówisz. Może natomiast być całkowicie innego zdania.

7. Niedziela wypada w sobotę.

Mieszkańcy Nepalu w sobotę odpoczywają, stąd też większość państwowych instytucji jest nieczynna, a większość ludzi nie pracuje.

8. Prąd nie należy do standardu.

Nawet w samym Katmandu prąd dostarczany jest tylko w określonych godzinach, a i to nie zdarza się raczej regularnie.

Dlatego, jeśli będziemy potrzebować prądu, korzystajmy z niego wtedy, kiedy jest dostępny. Nie czekajmy na dogodny dla nas czas, bo może on nie nastąpić.

9. Himalaje zapierają dech.

Są także bardzo czyste, a Nepal to kraj w dużej mierze dziewiczy, jednak nie wszędzie. Nepal to także brud. Infrastruktura jest mocno niedoskonała i ograniczona, paliwa słabej jakości, a powietrze w pewnym miejscach mocno zanieczyszczone – często napotkanie na osoby noszące maski anty smogowe. Dobra rada – idźcie w ich ślady.

10. Zapomnijcie o obowiązujących rozkładach jazdy, czy zapewnieniach o spotkaniu o konkretnej godzinie w celu zjedzenia wspólnej kolacji.

Mieszkańcy Nepalu są oczywiście słowni, jednak ich pojęcie czasu różni się od tego, jakiemu hołdują choćby Europejczycy. Zawsze może zabraknąć prądu, paliwa, może wybuchnąć niespodziewany strajk lub po prostu nagłe odwiedziny dawno niewidzianego krewnego.
Może to delikatnie pokrzyżować wasze plany, jednak zamiast się irytować, spójrzmy na taki stan rzeczy z serdecznością, uspokójmy się i odprężmy. Jesteśmy w końcu w Nepalu!
Globalna turystyka i urlop, który nam się należy, mogą dostarczyć nam niezapomnianych wspomnień. Jeżeli chcemy zakosztować innego, niemniej cudownego świata, udajmy się koniecznie w podróż życia do Nepalu. Będzie niezapomniana, to gwarantowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij