Chorwacja – miejsce wypoczynku na jachcie

Chorwacja – miejsce wypoczynku na jachcie

Chorwacja jest niezwykle popularnym krajem wypoczynkowym. Turyści doceniają piękną, słoneczną pogodę niemal przez cały rok, ciepłe morze, fascynujące krajobrazy i wyjątkowy, urokliwy klimat miast i miasteczek. Nic więc dziwnego, że jest szczególnie często wybieranym adresem przez amatorów żeglowania. Ogromna liczba wysp i zatoczek sprzyja tej formie wypoczynku. Dostępna jest nie tylko dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu – coraz popularniejszy staje się czarter jachtów.
Artykuł powstał przy współpracy z agencją czarterową Punt.

Wakacje i jachty? Chorwacja to znakomity adres!

Wystarczy być raz w tym południowym kraju, aby się w nim zakochać. Miejsce, w którym góry łączą się z morzem, wybrzeże usłane romantycznymi, nadmorskimi miejscowościami, wysoka gościnność Chorwatów, zawsze pewna pogoda oraz fascynująca fauna i flora sprawiają, że warto ten kraj odwiedzić choćby raz. Miasta takie jak Trogir, Omiś, Makarska, czy Primošten stanowią znakomitą bazę dla osób marzących o wypoczynku. Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji, jest bogatym w zabytki miejscem, które warto zobaczyć. Ciekawym sposobem na odpoczynek jest żeglowanie. Można dzięki temu uciec z dala od cywilizacji i wypocząć w niesamowity sposób. Dodatkowo taka forma wypoczynku jest sposobem na przygodę i sprawdzenie swoich sił w starciu z naturą.

Czartery jachtów dla tych, którzy nie mają własnej łodzi

Jachty kojarzą się z luksusem i czymś, co jest zarezerwowane tylko dla bogaczy. Faktycznie zakup własnej łodzi jest raczej mało osiągalny dla większości osób, ale czarter jachtu jest realnym sposobem na zostanie chociaż na trochę kapitanem. Takiego wypożyczenia można dokonać za pośrednictwem internetu. Można także próbować na miejscu wypożyczyć łódź, jednakże jest to bardziej ryzykowna metoda. Warto pamiętać, że taka forma spędzania wolnego czasu staje się coraz popularniejsza, dlatego mogą pojawiać się przejściowe trudności z dostępem do wolnych łodzi. Dlatego należy planować takie wakacje z wyprzedzeniem.

Voditelj Brodice – niezbędny certyfikat na chorwackim morzu

Aby móc pływać po wodach Adriatyku należy zdobyć certyfikat Voditelj Brodice. Jego uzyskanie jest możliwe po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Upoważnia on do wyczarterowania jachtu lub motorówki w Chorwacji. Posiadająć taki certyfikat możliwe jest oddalenie się od brzegu maksymalnie na odległość 12 mil. Uzyskanie certyfikatu jest możliwe po ukończeniu 16 lat i zdaniu stosownego egzaminu, podczas którego trzeba wykazać się posiadaniem odpowiednich umiejętności. Koszt egzaminu i wyrobienia takiego dokumentu to 860 KUN, czyli około 115 Euro. Może się to wydawać sporo, jednakże certyfikat jest niezbędny w celu dokonania czarteru jachtu.

O czym pamiętać wybierając się na jachty? Chorwacja bez niespodzianek!

Odpowiednie przygotowanie do rejsu jachtem pozwoli uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Takie podejście dotyczy także planowania wypoczynku w Chorwacji. Posiadając Voditelj Brodice możliwe jest pływanie jedynie w zasięgu 12 mil od brzegu, co nie pozwala na wypłynięcie na pełne morze. To dobra informacja dla tych, którzy obawiają się choroby morskiej. Warto przy tym wiedzieć, że wybrzeże Chorwacji jest pełne zatok i wysp, które sprawiają, że zazwyczaj po morzu pływa się jak po jeziorze. Wybór jachtu jest uzależniony od oczekiwań, stylu wypoczynku, liczby osób biorących udział w rejsie i kliku innych czynników. Należy uwzględnić je wszystkie podczas wyboru, jednakże nie ma tu szczególnych wytycznych związanych z chorwackimi wodami.
Wybierając termin wypoczynku należy wziąć pod uwagę, że ogromna popularność Chorwacji sprawia, iż w szczytowych momentach sezonu jest tam naprawdę tłoczno. Przepełnione mariny wpłyną negatywnie na komfort podczas wypoczynku. Dlatego najlepiej wybrać się na jachty w maju, na początku czerwca, czy we wrześniu, gdy liczba turystów jest nieco niższa. Chorwacja charakteryzuje się dobrze rozbudowaną infrastrukturą portową, dlatego nie powinno tutaj dochodzić do żadnych negatywnych niespodzianek. Pływanie od portu do portu będzie wyjątkową przygodą. Każda miejscowość wita swoim wyjątkowym, śródziemnomorskim klimatem, gdzie miejscowi z radością ugoszczą przysmakami, muzyką, rakiją i winem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij