9 ciekawostek o Niemczech

9 ciekawostek o Niemczech

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak duży potencjał turystyczny mają nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Polacy chętnie spędzają wakacje w odległych ciepłych krajach, a jako miejsce do życia wybierają kraje skandynawskie lub Wielką Brytanię. Dla wielu problem stanowią stereotypy związane z Niemcami oraz język, który większość ludzi w Polsce postrzega jako trudny. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek o Niemczech, które być może sprawią, że rozważysz naukę języka niemieckiego lub przynajmniej rozważysz wycieczkę za zachodnią granicę.

1. Zoologisher Garten w Berlinie to największe ZOO na świecie. Niemcy zdecydowanie przodują pod względem ilości ogrodów zoologicznych. Szacuje się, że na terenie Niemczech znajduje się ich około 400. Dla porównania w Polsce znajduje się ich jedynie około 25. 

2. Język niemiecki obowiązuje jako język urzędowy aż w 5 krajach. Poza obywatelami Niemiec, posługują się nim Szwajcarzy, Austriacy oraz obywatele Lichtensteinu i Luksemburga. Dla Polaków język niemiecki stanowi wyzwanie głównie przez fakt przynależności do odmiennej grupy językowej niż języki słowiańskie, choć nie da się ukryć, że w języku polskim funkcjonuje ogromna ilość zapożyczeń z języka niemieckiego, których istnienia często nie jesteśmy świadomi.

3. Niemcy stanowią idealny kierunek turystycznym dla wielbicieli historii. Na terenie tego kraju można zwiedzić aż około 150 zamków. Na terenie Niemiec, a konkretnie w Ulm, znajduje się najwyższa katedra na świecie. Jej budowę zakończono w 1890 roku i do dnia dzisiejszego robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Ponadto w samym Berlinie znajduje się około 180 wartych odwiedzenia muzeów.

4. Najdłuższe niemieckie słowo to wyraz „Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft”który liczy 79 liter i w zasadzie jest niemożliwy to przetłumaczenia na język polski. To słowo zostało wymyślone w ramach żartu z języka niemieckiego, w którym większość słów powstała przez połączenie kilku wyrazów. Nie zdarza się, by było używane w mowie.

5. W Bawarii piwo nie jest uznawane za napój, tylko za posiłek. Statystyczny obywatel Niemczech wypija rocznie około 140 litrów piwa, czyli prawie 12 litrów miesięcznie. Pod tym względem Niemców wyprzedzają jedynie Czesi. Co ciekawe za spożyciem piwa idzie również produkcja tego trunku. Niemcy produkują bowiem około 6 tysięcy gatunków piwa w 1300 browarach. Najstarszy z nich ma prawie tysiąc lat.

6. Ciekawym faktem jest, że Polacy odbierając telefon mówią „halo”, które brzmi jak niemieckie „hallo”, czyli „cześć”. Niemcy natomiast, podnosząc słuchawkę, najpierw wypowiadają swoje nazwisko. W ten sposób dzwoniący wie, kto odebrał telefon.

7. Niemcy produkują ponad 1500 rodzajów kiełbasy, choć za swoją faworytkę uważają białą kiełbasę. Statystyczny obywatel Niemiec jako dodatek do kiełbasy wybierze słodką musztardę i jeden z 300 różnych gatunków chleba. 

8. Niemcy żyją średnio prawie 80 lat, a co za tym idzie – emeryci i renciści stanowią około 25% społeczeństwa. To o tyle zaskakujące, że tyle samo Niemców przyznaje się do palenia papierosów. Sekret długowieczności naszych zachodnich sąsiadów musi więc polegać na ich diecie.

9. W niemieckich szkołach funkcjonuje specyficzny system oceniania, zupełnie odwrotny niż w Polsce. Najlepszy uczeń w Niemczech będzie miał same jedynki, natomiast ten, który uczy się najsłabiej – same szóstki. Uczniowie mają w ciągu roku szkolnego kilkanaście dni wolnych od zajęć, ale letnie wakacje trwają  u nich zaledwie sześć tygodni.

Niemcy, choć są krajem kojarzonym z kiełbasą i piwem, stanowią niebywale ciekawy kierunek dla tych, którzy poszukują swojego miejsca na świecie. Niemcy są pionierami ruchu ekologicznego, a jego obywatele mogą pochwalić się wysokim poziomem zatrudnienia. Co ciekawe – studia wyższe na niemieckich uczelniach są bezpłatne nawet dla obcokrajowców. Czesne na uczelniach publicznych zniesiono już w 2014 roku. Zanim spakujemy walizki i kupimy bilet, warto zajrzeć na https://podstawyniemieckiego.pl/ i podszkolić znajomość tego wyjątkowego języka. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij