Babie lato w Tatrach

Tatry, co by o nich nie mówić, to piękne wyglądają podczas jesieni, kiedy to wszystkie liście z okolicznych drzew spadają, wyłania się ich piękna, jakże naturalna natura.
Planując podróż jesienią, na pewno nic nie stracimy mimo, że będzie trochę zimno, ale jest to przecież natura tych pięknych polskich gór. Nie musimy mieć nawet dużo czasu na zwiedzanie, ponieważ wypad w Tatry może trwać zarówno kilka dni, jak i godzin. Warto wybrać się tu jednak na dłużej, ponieważ tylko wtedy zaznamy tego charakterystycznego klimatu. Żadne inne miejsce nie może się pochwalić takim przygotowaniem. Dlatego tym bardziej powinniśmy do tego podejść niezwykle poważnie. Oczywiście spadające liście ukazują piękno samego szczytu i to nie byle jakiego, ponieważ Tatry nie tylko są najwyższym szczytem w Karpatach, ale także mają w sobie coś, czego nie posiadają inne góry. To naprawdę ma ogromne znaczenie, ponieważ w praktyce okazuje się, ile tak naprawdę warte są takie piękne góry.

Tatry wielki łańcuch górski

Tatry dzielą się dość nietypowo, ponieważ część pasma górskiego znajduje się w Polsce, a Tatry wysokie w większości leżą po słowackiej stronie w Szczyrbskim Plebsie. Mimo to wiele osób uważa, że jest to jednak coś Polskiego, ponieważ po tamtej stronie znajdziemy wiele różnych hoteli oraz pensjonatów, które prowadzą Polacy. Niektórzy nie chcą się męczyć, bo wspinaczka po Tatrach wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności.

Nie każdy je posiada. Wiele osób wybiera inną drogę przez Łomnicę, która uznawana jest za drugi co do wielkości szczyt Tatr. Nie musimy się jednak wspinać, ponieważ w okolicy działa kolejka gondolowa, która zawiezie nas na sam szczyt. Oszczędzimy sobie w ten sposób dużo czasu, taka opcja jest dobra wtedy jeśli nie jesteśmy zbyt obeznani we wspinacze wysokościowej. Jeśli znajdujemy się wysoko w Tatrach, to musimy zwrócić uwagę na wiejący wiatr. Halny jest niebezpieczny, ponieważ wieje z prędkością, która jest w stanie wyrywać drzewa wraz z korzeniami.

Czasem może być niebezpiecznie

W przypadku zagrożenia zaleca się zejście ze szlaku i udanie się do bezpiecznej strefy, nie warto ryzykować, ponieważ góry Tatry potrafią być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli warunki do chodzenia są bardzo mocno utrudnione. Nie wolno nam ryzykować, musimy umieć zachować bezpieczeństwo, tylko wtedy wycieczka będzie dla nas w pełni bezpieczna.

W każdym innym razie narażamy się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, gdzie grozi nam utrata zdrowia lub życia. Musimy mieć wyobraźnie, ponieważ brawura czy chęć popisania się, zazwyczaj kończą się tragicznie. W Tatrach znajdziemy również wiele dzikich zwierząt. Kozica czy niedźwiedź to tylko nieliczne gatunki zwierząt, jakie możemy spotkać w okolicy gór. Na szlaku można wypatrzeć lisa, borsuka, a nawet żbika.

Zwierzęta z pobliskiego lasu

Trzeba być ostrożnym, ponieważ zwierzęta często wychodzą z lasu. Góry to przede wszystkim czyste powietrze. To jedyny element, którego nie jesteśmy w stanie poczuć w mieście.

Powietrze górskie jest bardzo specyficzne, dlatego możemy mieć problem z oddychaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego typowego górskiego powiewu powietrza. Oczywiście, jeśli to nie pierwsza wycieczka w góry, to na pewno przywykliśmy już do takiego klimatu i wówczas nie stanowi on dla nas dodatkowej przeszkody. Tatry da się lubić, tylko musimy podchodzić do takiej wycieczki z przygotowaniem. Nie możemy wybrać się w góry bez sprzętu i prowiantu. Odpowiednie zachowanie norm i przepisów pozwoli nam zwiedzić Tatry i wynieść z tego wszystkiego naprawdę sporo ciekawych doświadczeń, jakie daje nam tutejsza natura.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij