Aktywne spędzanie czasu nad jeziorem

Aktywne spędzanie czasu nad jeziorem

Kiedy wakacje już od dawna trwają, a ty nadal marnujesz swój urlop planowaniem wakacji i nic ci z tego nie wychodzi zdecyduj się na śródlądową przygodę na jachcie. Wystarczy mieć patent żeglarza jachtowego lub kogoś znajomego, kto taki kurs odbył i razem wybrać się na wspaniałą wyprawę w łódce.
Takie wakacje są prawdziwie relaksujące. Wiatr, jezioro, dookoła lasy i wyspy. Czasem śpi się w luksusowym kurorcie, czasami trzeba zatrzymać się na noc na dziko. Wtedy poczuć narastającą więź między tobą, a przyrodą. Piękne widoki na każdym przystanku podróży, takie jak zachodzące słońce, odbijające swoje ostatnie promienie tego dnia w tafli wody, łabędzie i kaczki dryfujące po spokojnej wodzie. Wiele osób odczuwa ogromną przyjemność, gdy po kilku dniach żeglugi zaczyna rozumieć prawa natury, wyprzedza w myślach wiatr i jego zachowania na wodzie, jest w stanie przewidzieć odbitki i inne anomalie wiatru. Wiatr to cudowny żywioł, który sprawia niezwykłą przyjemność łaskocząc nas po twarzach i dłoniach.
Czasami przyjdzie i poczuć odrobinę przygody, gdy zacznie mocniej wiać, a łódka zacznie się przechylać. Wtedy wzrasta ilość cudownej adrenaliny we krwi i mamy ochotę znów żyć, znów walczyć o powrót na ląd lub stabilne utrzymanie łódki na wodzie. Fale na jeziorze potrafią być naprawdę potężne. Nie ma czym się jednak martwić, nawet gdy wpadniemy do wody, ponieważ łódki są tak przystosowane, żeby z łatwością wyciągnąć człowieka znajdującego się za burtą, również są one niezatapialne, co oznacza, że jedynie wywracają się do góry dnem i jedynie dobrą zabawą odwraca się je ponownie w prawidłowym kierunku. Czarter jachtów to idealny i prosty sposób, aby zdobyć łódkę i popłynąć nią hen w dal. Ponosimy rzecz jasna za nią odpowiedzialność, ale znając podstawy żeglowania jesteśmy przygotowani do wszystkich sytuacji na wodzie.

Skąd wziąć łódkę?

Jeżeli nie posiadasz własnej łódki najlepiej zdecydować się na czarter jachtu, dlatego że jest to najwygodniejszy sposób zdobycia łódki do wakacyjnej podróży i przygody. Czarter jachtów ma zawsze gotowe łódki, w tym żaglówki, aby wypożyczać je przyjezdnym wczasowiczom. Niektórzy wcale wcześniej nie dzwonią, ani nie rezerwują łódek, w żadnej z wypożyczalni, której głównym zajęciem jest czarter jachtów, a jedynie mają nadzieję na to, że znajdą odpowiedni dla siebie czarter jachtu na miejscu, gdy przyjadą.

Gdzie czarterować?

Liczne czartery jachtów znajdują się rzecz jasna przy głównych śródlądowych trasach przygotowanych do żeglugi, dlatego nie trzeba się martwić o dalszy transport łódki na jezioro. Czartery jachtów są zlokalizowane najczęściej przy większych kurortach i kejach, dzięki czemu o wiele łatwiej jest od razu zorganizować nocleg na kei oraz transport rzeczy niezbędnych na parudniową żeglugę. Przy miejscach, w których znajdują się czartery jachtów bardzo często znajdują się również parkingi, czasami nawet ogrodzone lub strzeżone, co pozwala na bezpieczne zostawienie swojego auta, gdy ruszamy w przygodę i oddalamy się na wiele kilometrów drogą wodną od auta, by zapomnieć o szarej i nudnej codzienności. Najpopularniejszymi miejscami do odbywania przygód żeglarskich w Polsce są Wielkie Jeziora Mazurskie, a więc jezioro Śniardwy, Mamry, rejony Girzycka, Mikołajek i Węgorzewa. Drugim pod względem popularności miejsc do żeglowania jest jezioro Solińskie, tak zwana Solina w Bieszczadach, w wojewódzkie Podkarpackim.

Dlaczego to tak popularne?

Dzięki temu, że czarter jachtu jest tak sprawnym procesem, wielu z nas może pozwolić sobie na wynajem łódki i dzięki temu na odbycie wspaniałej przygody na jeziorze lub przy brzegach morskich. Niektórzy uwielbiają głowić się nad pracą żagli przy odpowiednim kącie wiejącego wiatru, inni natomiast wolą pobawić się z silnikiem na wodzie, dlatego wynajdują czartery łódek silnikowych, lub takich, do których z łatwością silnik można przyczepić, aby odbyć podróż szybciej i bezpieczniej. Niektórzy decydują się na łowienie ryb zatrzymując się na środku jeziora, inni natomiast z chęcią wskakują z łódki do jeziora i kąpią się, chłodząc swoje ciała, kryjąc je w wodzie przed dziennym skwarem słońca.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PUNT.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij