Gdańsk kojarzysz tylko z nadmorskimi atrakcjami? Poza czystymi plażami, molem i Westerplatte jedno z głównych miast Pomorza ma do zaoferowania muzea, w których spędzisz nawet kilka godzin, oglądając wystawy. Do których z nich warto się wybrać jeszcze w tym roku? Zobacz 5 najlepszych lokalizacji, które warto uwzględnić przy najbliższej wizycie w Gdańsku.

Czy wiesz, co robiono z bursztynu w okresie „złotego wieku” Gdańska? Albo na jakiej maszynie pracowała Anna Walentynowicz, działaczka Solidarności? Jakie były popularne gry planszowe dla dzieci w różnych dekadach XX wieku? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w gdańskich muzeach. Zobacz listę obiektów z najciekawszymi wystawami przygotowaną przez AccorHotels.

Muzeum Bursztynu – zobacz skarby wykonane ze „złota Bałtyku”

Muzeum Bursztynu to prawdziwa perełka wśród gdańskich atrakcji. Miejsce, w którym zostały zgromadzone bursztynowe eksponaty, mieści się w Zespole Przedbramia ulicy Długiej, gdzie kiedyś działało miejskie więzienie. W muzeum poznasz historię pozyskiwania bursztynu, jego obróbki i sposobów wykorzystywania tego surowca w różnych epokach. Zobaczysz m.in. kabinety, czyli meble skrzyniowe używane w Gdańsku w XVI i XVII wieku, zdobione bursztynem, czy sztućce z bursztynowymi detalami. Poza eksponatami z żywicy masz możliwość obejrzenia trzech tematycznych cel więziennych – pomieszczenia, gdzie przeprowadzano egzekucje, poczekalni i celi wypełnionej narzędziami ułatwiającymi wymuszanie zeznań.

Najważniejsze informacje o Muzeum Bursztynu

Adres: Targ Węglowy 26

Bilety: normalne – 12 zł, ulgowe – 6 zł, punkt widokowy – 5 zł

Europejskie Centrum Solidarności – u źródeł walki o wolność

ECS to muzeum, które powstało z potrzeby utrwalenia i przekazania kolejnym pokoleniom myśli, celów i ideałów, jakimi kierowali się ludzie tworzący Solidarność. Kolejne wystawy pokazują historię powstania inicjatywy osób walczących o wprowadzenie demokracji w Polsce. W ECS poznasz dzieje Solidarności i zobaczysz m.in. jak wyglądała suwnica – narzędzie pracy Anny Walentynowicz. Można tam również obejrzeć oryginalne materiały wideo z tamtych czasów. W trakcie zwiedzania muzeum trafisz również na:

  • dokumenty operacyjne SB i wspomnienia z Grudnia ’70;
  • ekspozycję składającą się na logo Solidarności;
  • salę, z której rozpościera się widok na pomnik Poległych Stoczniowców 1970.

Najważniejsze informacje o Europejskim Centrum Solidarności:

Adres: plac Solidarności 1

Bilety na wystawę stałą: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł

Narodowe Muzeum Morskie – dla fanów okrętów i średniowiecza

NMM to zespół miejsc w Gdańsku, w których skład wchodzą: Spichlerze na Ołowiance, „Sołdek”, Żuraw, Ośrodek Kultury Morskiej oraz prom „Motława”. Poza granicami miasta do Muzeum Morskiego należy również żaglowiec „Dar Pomorza” czy Muzeum Rybołówstwa na Helu. W trakcie podróży do Gdańska warto zobaczyć przede wszystkim Żurawia, który jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym z czasów średniowiecza. W środku odkryjesz ekspozycję przedstawiającą codzienne życie dawnych gdańszczan, zobaczysz, jak wyglądały pierwsze latarnie morskie, a także dowiesz się, jak kilkaset lat temu funkcjonował port gdański.

Najważniejsze informacje o Żurawiu:

Adres: Szeroka 67/68

Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł, wstęp wolny w środę

Muzeum II Wojny Światowej – interaktywna historia

Muzeum II Wojny Światowej to wyjątkowe miejsce upamiętniające wydarzenia z lat 1939–1945. Na wystawie głównej zlokalizowanej 14 metrów pod ziemią zapoznasz się z trzema blokami tematycznymi: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. We wszystkich częściach wystawy będziesz mógł zobaczyć nie tylko zwykłe eksponaty, lecz także 240 stanowisk multimedialnych prezentujących archiwalne zdjęcia, filmy, mapy.

Najważniejsze informacje o Muzeum II Wojny Światowej

Adres: plac Bartoszewskiego 1

Bilety na wystawę główną: normalny – 23 zł, ulgowy – 16 zł, audioprzewodnik – 5 zł, wstęp wolny we wtorek

Galeria Starych Zabawek – dla małych i dużych dzieci

Galeria Starych Zabawek to miejsce nie tylko dla dzieci. Sentymentalną podróż mogą tu także odbyć dorośli, tęskniący za zabawkami, którymi bawili się w dzieciństwie. W galerii zobaczysz m.in. ręcznie malowane lalki (część wykonana z celuloidu), a nawet same ich głowy – w latach 50. i 60. XX wieku były one bowiem sprzedawane osobno, aby dziewczynki mogły użyć swojej wyobraźni i samodzielnie stworzyć ulubioną zabawkę. Możesz obejrzeć tu również blaszane i plastikowe samochodziki czy maskotki wypełnione trocinami. W galerii umieszczono również popularne w dawnych czasach gry – Halma z lat 50., Mózg elektronowy oraz Psotne kuleczki.

Najważniejsze informacje o Galerii Starych Zabawek:

Adres: Piwna 19/21

Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł

Noclegi w Gdańsku, czyli gdzie warto zatrzymać się w stolicy Pomorza?

W Gdańsku uwagę przyjezdnych zwracają nie tylko ciekawe obiekty muzealne, lecz także hotele. Gdańsk oferuje bowiem mnóstwo lokalizacji, które zadowolą zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby na wyjeździe służbowym. Do najatrakcyjniejszych punktów na hotelarskiej mapie należy hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto przy ul. Heweliusza 22, w pobliżu Kanału Raduni uchodzącego do Motławy. Hotel ten jest najwyższym tego typu obiektem w całym Gdańsku. Z jego ostatnich pięter rozpościera się widok na rzekę, rynek i pobliski kościół św. Bartłomieja. Hotel oferuje szereg udogodnień, np. centrum fitness, masaże, możliwość wypożyczenia rowerów czy restaurację Winestone z daniami kuchni europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ