5 interesujących muzeów w Gdańsku

5 interesujących muzeów w Gdańsku

Gdańsk kojarzysz tylko z nadmorskimi atrakcjami? Poza czystymi plażami, molem i Westerplatte jedno z głównych miast Pomorza ma do zaoferowania muzea, w których spędzisz nawet kilka godzin, oglądając wystawy. Do których z nich warto się wybrać jeszcze w tym roku? Zobacz 5 najlepszych lokalizacji, które warto uwzględnić przy najbliższej wizycie w Gdańsku.

Czy wiesz, co robiono z bursztynu w okresie „złotego wieku” Gdańska? Albo na jakiej maszynie pracowała Anna Walentynowicz, działaczka Solidarności? Jakie były popularne gry planszowe dla dzieci w różnych dekadach XX wieku? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w gdańskich muzeach. Zobacz listę obiektów z najciekawszymi wystawami przygotowaną przez AccorHotels.

Muzeum Bursztynu – zobacz skarby wykonane ze „złota Bałtyku”

Muzeum Bursztynu to prawdziwa perełka wśród gdańskich atrakcji. Miejsce, w którym zostały zgromadzone bursztynowe eksponaty, mieści się w Zespole Przedbramia ulicy Długiej, gdzie kiedyś działało miejskie więzienie. W muzeum poznasz historię pozyskiwania bursztynu, jego obróbki i sposobów wykorzystywania tego surowca w różnych epokach. Zobaczysz m.in. kabinety, czyli meble skrzyniowe używane w Gdańsku w XVI i XVII wieku, zdobione bursztynem, czy sztućce z bursztynowymi detalami. Poza eksponatami z żywicy masz możliwość obejrzenia trzech tematycznych cel więziennych – pomieszczenia, gdzie przeprowadzano egzekucje, poczekalni i celi wypełnionej narzędziami ułatwiającymi wymuszanie zeznań.

Najważniejsze informacje o Muzeum Bursztynu

Adres: Targ Węglowy 26

Bilety: normalne – 12 zł, ulgowe – 6 zł, punkt widokowy – 5 zł

Europejskie Centrum Solidarności – u źródeł walki o wolność

ECS to muzeum, które powstało z potrzeby utrwalenia i przekazania kolejnym pokoleniom myśli, celów i ideałów, jakimi kierowali się ludzie tworzący Solidarność. Kolejne wystawy pokazują historię powstania inicjatywy osób walczących o wprowadzenie demokracji w Polsce. W ECS poznasz dzieje Solidarności i zobaczysz m.in. jak wyglądała suwnica – narzędzie pracy Anny Walentynowicz. Można tam również obejrzeć oryginalne materiały wideo z tamtych czasów. W trakcie zwiedzania muzeum trafisz również na:

  • dokumenty operacyjne SB i wspomnienia z Grudnia ’70;
  • ekspozycję składającą się na logo Solidarności;
  • salę, z której rozpościera się widok na pomnik Poległych Stoczniowców 1970.

Najważniejsze informacje o Europejskim Centrum Solidarności:

Adres: plac Solidarności 1

Bilety na wystawę stałą: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł

Narodowe Muzeum Morskie – dla fanów okrętów i średniowiecza

NMM to zespół miejsc w Gdańsku, w których skład wchodzą: Spichlerze na Ołowiance, „Sołdek”, Żuraw, Ośrodek Kultury Morskiej oraz prom „Motława”. Poza granicami miasta do Muzeum Morskiego należy również żaglowiec „Dar Pomorza” czy Muzeum Rybołówstwa na Helu. W trakcie podróży do Gdańska warto zobaczyć przede wszystkim Żurawia, który jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym z czasów średniowiecza. W środku odkryjesz ekspozycję przedstawiającą codzienne życie dawnych gdańszczan, zobaczysz, jak wyglądały pierwsze latarnie morskie, a także dowiesz się, jak kilkaset lat temu funkcjonował port gdański.

Najważniejsze informacje o Żurawiu:

Adres: Szeroka 67/68

Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł, wstęp wolny w środę

Muzeum II Wojny Światowej – interaktywna historia

Muzeum II Wojny Światowej to wyjątkowe miejsce upamiętniające wydarzenia z lat 1939–1945. Na wystawie głównej zlokalizowanej 14 metrów pod ziemią zapoznasz się z trzema blokami tematycznymi: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. We wszystkich częściach wystawy będziesz mógł zobaczyć nie tylko zwykłe eksponaty, lecz także 240 stanowisk multimedialnych prezentujących archiwalne zdjęcia, filmy, mapy.

Najważniejsze informacje o Muzeum II Wojny Światowej

Adres: plac Bartoszewskiego 1

Bilety na wystawę główną: normalny – 23 zł, ulgowy – 16 zł, audioprzewodnik – 5 zł, wstęp wolny we wtorek

Galeria Starych Zabawek – dla małych i dużych dzieci

Galeria Starych Zabawek to miejsce nie tylko dla dzieci. Sentymentalną podróż mogą tu także odbyć dorośli, tęskniący za zabawkami, którymi bawili się w dzieciństwie. W galerii zobaczysz m.in. ręcznie malowane lalki (część wykonana z celuloidu), a nawet same ich głowy – w latach 50. i 60. XX wieku były one bowiem sprzedawane osobno, aby dziewczynki mogły użyć swojej wyobraźni i samodzielnie stworzyć ulubioną zabawkę. Możesz obejrzeć tu również blaszane i plastikowe samochodziki czy maskotki wypełnione trocinami. W galerii umieszczono również popularne w dawnych czasach gry – Halma z lat 50., Mózg elektronowy oraz Psotne kuleczki.

Najważniejsze informacje o Galerii Starych Zabawek:

Adres: Piwna 19/21

Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł

Noclegi w Gdańsku, czyli gdzie warto zatrzymać się w stolicy Pomorza?

W Gdańsku uwagę przyjezdnych zwracają nie tylko ciekawe obiekty muzealne, lecz także hotele. Gdańsk oferuje bowiem mnóstwo lokalizacji, które zadowolą zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby na wyjeździe służbowym. Do najatrakcyjniejszych punktów na hotelarskiej mapie należy hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto przy ul. Heweliusza 22, w pobliżu Kanału Raduni uchodzącego do Motławy. Hotel ten jest najwyższym tego typu obiektem w całym Gdańsku. Z jego ostatnich pięter rozpościera się widok na rzekę, rynek i pobliski kościół św. Bartłomieja. Hotel oferuje szereg udogodnień, np. centrum fitness, masaże, możliwość wypożyczenia rowerów czy restaurację Winestone z daniami kuchni europejskiej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij