Trekking a wybór butów

Wybierając się na szlaki górskie, musimy pamiętać o tym, że niekiedy czeka nas długa wędrówka po trudnych terenach. Źle dobrane obuwie będzie nas ograniczać i sprawi, że nie będziemy w stanie czerpać pełnej przyjemności ze zdobywania szczytów.
Głównym zadaniem butów trekkingowych jest gwarancja przyczepności oraz stabilności, jednak ostateczny wybór powinien zależeć od wielu czynników, takich jak dystans planowanej wędrówki czy trudność terenu. Musimy się również zastanowić, jak często będziemy butów trekkingowych używać.
Buty przeznaczone do krótkich, łatwych wycieczek różnią się pod wieloma względami od specjalistycznych butów kierowanych do alpinistów, planujących zdobyć Mont Blanc czy Elbrus. Na podstawie grubości podeszwy określa się klasę butów od A do D. Buty klasy A i B będą się świetnie nadawały do wszelkiego rodzaju trekkingów, podczas gdy obuwie klasy C i D jest dedykowane dla tych, którzy zajmują się wspinaczką górską.

Buty podejściowe

Są to niskie buty, który sprawdzą się zarówno na prostych szlakach jak i na wszelkiego rodzaju podejściach/zejściach. Buty podejściowe muszą być lekkie, wygodne i niekrępujące ruchów, jednocześnie powinny zapewnić nam odpowiednią ochronę i amortyzację na kamienistych szlakach. Podejściówki sprawdzą się podczas jednodniowych wycieczek latem, późną wiosną i jesienią.

Buty z wyższą kostką

Na dłuższe i bardziej ambitne wycieczki rozważmy buty klasy Trekking. Buty te cechują się większą wodoodpornością i ochroną przed urazami mechanicznymi. Sprawdzą się podczas zdobywania ambitniejszych szczytów, dlatego spokojnie możemy zabrać je ze sobą, kiedy zdecydujemy się Damavand, z drugiej strony będą dobrym rozwiązaniem na niższe góry o trudnym terenie.
Buty z wyższą kostką zwykle mają dużo bardziej zamortyzowaną, grubszą podeszwę niż buty podejściowe, do której dodatkowo możemy przypiąć raki. Jednocześnie są one bardzo lekkie, co czyni je butami dosyć uniwersalnymi, sprawdzającymi się w różnych sytuacjach pogodowych. Sprawdzą się zarówno latem, jak i deszczową, jesienną porą.

Buty wspinaczkowe

Buty wysokogórskie przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych turystów i alpinistów, planujących zdobywać kilkutysięczne szczyty w trudnych warunkach pogodowych. Jeżeli planujemy zdobyć rosyjski Elbrus, buty wspinaczkowe będą koniecznością. Charakteryzują się one bardzo grubą podeszwą wyposażoną w system absorbowania wstrząsów, często również zawierają ocieplinę, jako że wysokogórskie ekspedycje wymagają specjalistycznej ochrony i najlepszego ocieplenia.
To, jakie buty wybierzemy, zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia. Musimy zatem przemyśleć, jak często i w jakich warunkach będziemy nosić buty trekkingowe. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na jednodniową wycieczkę w Beskidy, czy nosimy się z zamiarem zdobycia ośmiotysięcznika, jedno jest pewne – buty są jedną z najważniejszych części górskiego ekwipunku.
Dobre obuwie zapewni nam komfort i ochronę przed urazami, zatem musimy przygotować się na spory wydatek. Nie znaczy to jednak, że nie ma sposobu na jakąkolwiek oszczędność. Sklepy internetowe, takie jak np. e-sporting.pl, oferują szeroką ofertę butów trekkingowych w rozsądnych cenach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij