Szczepienia dla podróżujących zalecane i obowiązkowe – na jakie choroby tropikalne trzeba się zaszczepić przed wyjazdem za granicę?

Osoby wybierające się w podróż do krajów tropikalnych powinny wykonać szczepienia ochronne. To jeden z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki wiążący się z wykorzystywaniem przez organizm zdolności obronnych. Podróżujący muszą więc przed wyjazdem obowiązkowo zaszczepić się na pewne choroby, ale są i szczepienia tylko zalecane. Dowiedz się, na co musisz się zaszczepić, na co możesz i na jakie choroby jesteś narażony w tropikach.

Jakie są obowiązkowe szczepienia dla podróżujących?

Warto wspomnieć, że szczepienia dla podróżujących to konieczność i dobrze jest skonsultować ten fakt z lekarzem. Obecnie sporo renomowanych klinik oferuje szczepienia, ale jak już wybierasz placówkę medyczną, zwróć uwagę na to, by proponowała szczepionki obowiązkowe i zalecane w wielu egzotycznych krajach tak jak https://www.sante-cm.pl/szczepienia/szczepienia-dla-podrozujacych/. Jakie zatem obowiązkowe szczepienia powinieneś wykonać?

 

Według Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych jedynym obowiązkowym szczepieniem, które musisz wykonać udając się w tropiki jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce zwanej także żółtą febrą. To szczepienie jest wymogiem dla osób udających się do Afryki i Ameryki Południowej. Inne kraje wymagają od turystów szczepień na podstawie prawa wizowego. Osoby jadące do Arabii Saudyjskiej muszą zaszczepić się przeciw meningokokom. A skąd będzie wiadomo w obcym kraju że się zaszczepiłeś? Potwierdzi to wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień.

 

Szczepienia zalecane dla przyszłych turystów

Szczepień zalecanych nie można sobie wybrać, ponieważ większość z nich jest uzależniona od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, celu podroży, czasu jej trwania, miejsca, stanu zdrowotnego i wieku przyszłego turysty. Ogólne zalecane szczepienia dotyczą chorób takich jak błonica, tężec, poliomyelitis, WZW typu A, WZW typu B, dur brzuszny, cholera, kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Na jakie groźne choroby trzeba uważać w danym kraju?

Choroby tropikalne to postrach wielu turystów, ale już uświadomienie sobie na co jesteś narażony podróżując to sporo. Chorobą legionistów, przekazywaną przez drogi oddechowe, możesz zarazić się w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym, ale także w całej Europie. Kolejną groźną tropikalną chorobą jest malaria przenoszona przez komary (malaryki). Można się nią zarazić w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Środkowej i Południowej, na subkontynencie indyjskim, w Azji Południowo-Wschodniej i na Wyspach Pacyfiku.

 

plaza-zanzibaru

Osobną grupę chorób tropikalnych stanowią tak zwane filariozy: wuchererioza, brugioza, loajoza, onchocerkoza wywoływane przez pasożyty nicieni. Możesz zarazić się nimi w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, na Wyspach Pacyfiku, Malezji, Indonezji. Niektóre wymienione Choroby wywoływane są przez ukąszenia komarów, bąków ślepaków, muchówki, meszki.

 

Jakie środki ostrożności zachować wyjeżdżając za granicę?

Dobrze jest przed wyjazdem za granicę zdać sobie sprawę z zagrożenia epidemiologicznego danego kraju. Sprawdzisz je w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zwróć uwagę na ryzyko zachorowania, miejsce występowania zagrożenia, sposoby zakażenia oraz dowiedz się jakie środki ostrożności powinieneś zachować, by uniknąć chorób.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij