Nie od dziś wiadomo, że podczas podróży może spotkać nas wiele nieprzewidzianych sytuacji. Część z nich miło nas zaskoczy, inne zepsują wakacje. Właśnie przed tymi drugimi warto się zabezpieczyć. Choć na wiele spraw nie mamy wpływu, na pewno możemy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. A odpowiednie przygotowanie oznacza przede wszystkim właściwą troskę o bagaż. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, zagubienia bądź zniszczenia naszej walizki, warto podjąć konkretne kroki. Jakie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

1.      Wybierz właściwą walizkę

Zamierzasz dużo chodzić z walizką? Czy wystarczy, że przeniesiesz ją z auta do samolotu? W zależności od potrzeby mobilności, musisz zastanowić się nad wyborem pomiędzy modelem z dwoma a modelem z czterema kółkami. Pierwszy lepiej sprawdzi się, gdy zajdzie konieczność transportowania go po nierównym podłożu, drugi okaże się wygodniejszy w prowadzeniu po ulicach czy podłogach lotniska.

Koniecznie trzeba przemyśleć zakup walizki także pod kątem wykorzystanego materiału. Modele dzielą się na twarde i miękkie. Te pierwsze – wykonane z polipropylenu, poliwęglanu bądź ABS – cechują się wodoodpornością oraz zwiększoną wytrzymałością. Te drugie – z nylonu czy poliestru – oferują elastyczność, lecz zapakowane do nich przedmioty są bardziej narażone na uszkodzenia.

Wybór walizki powinien więc zależeć głównie od indywidualnych potrzeb, rodzaju przewożonych przedmiotów oraz warunków, w jakich się podróżuje. Inne właściwości może mieć bowiem walizka podręczna, a inne przeznaczona do luku bagażowego.

walizka-kabinowa

2.      Regularnie pielęgnuj swoją walizkę

Aby walizka służyła nam jak najdłużej, powinniśmy regularnie ją czyścić. W tym celu należy korzystać z roztworu wody z delikatnym detergentem – na przykład z mydłem. Wystrzegajmy się używania ściernych myjek, ostrych narzędzi oraz silnych chemikaliów. Przed czyszczeniem warto wypróbować wybraną metodę na małym fragmencie walizki i sprawdzić, czy nie niszczy się ona pod wpływem naszego działania.

Trzeba również pamiętać o pielęgnacji takich elementów jak kółeczka czy zamki. Warto oczyszczać je ze żwiru, piasku i innych zabrudzeń, by nie zacinały się i jak najdłużej pracowały bez usterek. Należy też dopilnować, by do wnętrza walizki nie dostawała się wilgoć czy pył.

Z tak zadbaną walizką mamy gwarancję, że nie zawiedzie nas ona w drodze, a trudy podróży nie wyrządzą jej żadnej krzywdy.

walizka-puccini

3.      Zabezpiecz walizkę na wszelką ewentualność

Wybierając się w podróż, warto zainwestować w ubezpieczenie naszego bagażu. Jeśli zadbamy o polisę obejmującą przypadki zagubienia, kradzieży bądź zniszczenia walizki, nasze straty zostaną nam wynagrodzone. Aby w ogóle nie dopuścić do takich sytuacji, najlepiej odpowiednio oznaczyć nasz bagaż i podpisać go szczegółowymi danymi. Warto też użyć przezroczystej folii, która uchroni powierzchnię walizki przed zarysowaniami i plamami.

Nikt z nas dokładnie nie wie, co dzieje się z naszymi bagażami po skierowaniu ich do luku bagażowego. Należy raczej założyć, iż nikt nie obchodzi się z nimi szczególnie delikatnie. Dlatego warto dobrze zamknąć je na kłódkę i owinąć w folię. Im wyższa jakość walizki, tym trudniejsze warunki ona zniesie. Wybór wytrzymałych i atrakcyjnych wizualnie modeli walizek proponuje sklep Puccini, we współpracy z którym powstał ten poradnik.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ