Jak działa elektryczność na jachcie Czy w czasie rejsu jedyną atrakcją będą piękne widoki

Jak działa elektryczność na jachcie? Czy w czasie rejsu jedyną atrakcją będą piękne widoki?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak działa elektryczność na jachcie? Czy w czasie rejsu po wyczerpaniu się baterii w telefonie będą zdani jedynie na radiotelefon na kokpicie? Otóż wbrew pozorom jacht poza akumulatorem, z którego można czerpać prąd może być doposażony w agregat. Warto jednak znać zasady  korzystania z elektryczności wybierając czarter jachtów w Chorwacji i Grecji

Korzystanie z prądu 12 V, czyli zapalniczki elektrycznej 

Tablica rozdzielcza na jachcie, podobnie jak ta w samochodzie wyposażona jest w gniazdko zapalniczki 12 V do której można podłączyć ładowarkę samochodową lub rozgałęziacz. Oczywiście takie wyposażenie należy zabrać ze sobą, gdyż raczej nie należy do wyposażenia standardowego. Wyjątkiem jest czarter luksusowego jachtu z wszystkimi udogodnieniami. Jednak zawsze warto zapytać o te kwestie. Oczywiście w przypadku rozgałęziacza można podłączyć więcej niż jedno urządzenie. Trzeba jednak pamiętać, że akumulator ma ograniczoną pojemność, dlatego z takiego źródła prądu trzeba korzystać rozsądnie, najlepiej w porcie czyli marinie albo przy włączonym silniku. Jeśli chcesz korzystać z prądu 230 V musisz mieć do dyspozycji przetwornicę, którą podłączasz pod gniazdo, a w takim przypadku bez żadnych przeszkód możesz ładować laptopa, telefon lub inne urządzenie, którego moc nie przekracza mocy przetwornicy. Tutaj istnieje ryzyko, że w przypadku zbyt dużego napięcia dojdzie do spięcia i przepalenia bezpiecznika albo jeszcze gorszych następstw, włącznie z pożarem instalacji. 

Korzystanie z prądu w kei – wygoda jak w domu

Przybijając do portu można korzystać z prądu w kei. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń i można korzystać ze wszystkich udogodnień na jachcie. Zatem na jachcie będziesz mógł obejrzeć telewizję, film na DVD czy posłuchać muzyki. Oczywiście możesz wybrać wersję urządzenia o zasilaniu 12 V, co ułatwi sprawę, gdyż nie będziesz potrzebować inwertera do wartości 230 V. 
Jeśli chodzi o korzystanie z prądu na jachcie możesz również wykorzystać spalinowy agregat prądotwórczy, co jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem. Zatem na Morzu Śródziemnym czy Adriatyku nie będziesz odcięty od zdobyczy cywilizacji, choć warto oszczędnie wydatkować prąd, tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Wszak frajda z morskiego rejsu na jachcie u wybrzeży wysp Chorwacji czy Grecji powinna być na pierwszym miejscu.           

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij