Gdzie wyjechać na pierwsze narty z dziećmi?

Wielu rodziców rozkochanych w nartach, pragnie zarazić własne dziecko swoją pasją. W Polsce warunki dla najmłodszych narciarzy mogą być dość trudne, ze względu na malejącą dostępność śniegu, a co za tym idzie, nauka jazdy w okolicy miejsca zamieszkania maluszka jest zwyczajnie utrudniona.

Jak zorganizować naukę jazdy dziecku?

Typowa szkółka narciarska funkcjonuje w obrębie miejscowych ośrodków turystycznych w górach. Dla początkujących narciarzy tworzy to problem z dostępnością nie tylko ośrodków narciarskich, ale i miejsc do treningu.

Na przykład obecnie nie ma możliwości nauki jazdy na nartach na Mazowszu. Nauka jazdy jest tutaj niemożliwa ze względu na brak pokrywy śnieżnej oraz wzniesień umożliwiających swobodną jazdę.

Co za tym idzie, rodzic chcący zorganizować dziecku przedszkole narciarskie, zmuszony jest szukać oferty szkółek narciarskich we większych ośrodkach szkoleniowych w Polsce, w sercu gór.

Uczyć samemu, czy skorzystać ze szkółki narciarskiej?

Spędzanie czasu z dzieckiem, a zwłaszcza samodzielne przekazywanie wiedzy bywa dość satysfakcjonujące dla rodzica. Niewątpliwie takie możliwości są fantastyczne dla budowania relacji z maluchem.

Może się jednak zdarzyć, że w przypadku nauki sportu, a zwłaszcza jazdy na nartach, wiedza rodzica może nie być wystarczająca, a warto jeszcze mieć na uwadze, że temperamentne dziecko może skorzystać więcej na relacji ze zdystansowanym nauczycielem.

Przygotowanie ośrodków narciarskich na naukę maluszków

Wiele ośrodków narciarskich posiada wykwalifikowany personel, który ma przeszkolenie pedagogiczne pod kątem pracy z dzieckiem. Rodzice mogą być pewni, że kupując turnus nauki jazdy na nartach dla dzieci, ich maluch będzie pod dobrą opieką mentorską, a co się z tym wiąże, potrzeby emocjonalne dziecka zostaną odpowiednio zaopiekowanie przez nauczyciela.

Okiem instruktora:

Doskonale wiemy, że dzieci całkiem dobrze bawią się ze swoimi rodzicami i zawsze jesteśmy za tym, aby nauka jazdy na nartach przebiegała przede wszystkim w luźnej atmosferze. Wiemy jednak, że nie zawsze udaje się dobrze rodzicom przepracować z własnym dzieckiem, ze względu na to, że dziecko tak zwyczajnie wie, że może sobie pozwolić wobec mamy, czy taty na więcej. Zamiast skupić się na ćwiczeniach, dziecko (zwłaszcza takie, które szybko traci zainteresowanie ćwiczeniami), będzie próbowało zrobić wszystko, poza uczeniem się. To może stworzyć także ryzyko, że maluch wpadnie na pomysł wyjazdu na trasę bez żadnego przygotowania, a co za tym idzie, wpadnie w tarapaty.

My, jako instruktorzy oferujemy dla Państwa nie tylko wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, opiekę i znajomość tras narciarskich, ale przygotowani jesteśmy na to, aby odciążyć Państwa w codziennych obowiązkach. Oznacza to, że dzięki naszej pracy, narty z dziećmi mogą być przyjemnym i pełnym pasji doświadczeniem. Uczymy dzieci o sprzęcie, o tym, jak zachować się na stoku, jak działają wyciągi taśmowe, a nawet próbujemy wjechać na pełnym osprzęcie wyciągiem krzesełkowym„.

Każdy rodzic chce dobrze dla swojego dziecka

Pomimo chęci i dużego zaangażowania, samodzielne próby uczenia dziecka jazdy na nartach mogą przynieść dużo kłopotu maluchowi i samemu rodzicowi.

Generalnie dziecko uczy się lepiej w grupie, a korzystając ze szkółki narciarskiej, ma możliwość nie tylko usamodzielnienia się, ale też pracy w grupie z innymi dziećmi.

Czasem wydaje się nam, że mówimy dość oczywistym językiem i jako rodzice nie potrafimy znaleźć metody, poprzez którą dziecko szybko ogarnie się w technice jazdy na nartach. Jeśli rodzic nie ma cierpliwości lub szybko traci zapał, wspólny wypad na narty bez pomocy wykwalifikowanej kadry może okazać się niewypałem, a dziecko zrazi się do nart raz na zawsze.

Dodatkowe profity, jakie daje szkoła narciarska

Jest to całkiem mocny argument, aby oddać dziecko pod opiekę dobrej szkoły narciarskiej. W czasie, kiedy dziecko dobrze się bawi, my, jako rodzice możemy wyskoczyć na samodzielną włóczęgę na którymś szlaku dla średniozaawansowanych narciarzy oraz nie musimy się martwić, czy dane trasy zjazdowe będą dobre dla niedoświadczonego dziecka.

Kiedy, jako rodzic dasz upust swoim narciarskim zapędom, będziesz mógł oddać się dziecku po skończonych warsztatach, gdzie łatwe trasy idealne będą na jego dopiero co rosnące możliwości. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z usług instruktorów, stacje narciarskie zrobią wszystko, by zapewnić Twojemu dziecku moc wrażeń. Warto jednak pamiętać, jeszcze na etapie wyszukiwania oferty, aby owy ośrodek narciarski posiadał wyciąg taśmowy dla dzieci.

Szkółki narciarskie — wyciąg baby

Trudno obradować, które rozwiązanie będzie lepsze dla dziecka (nauka z rodzicem, czy w szkółce), aby nauczyło się skutecznej jazdy na nartach szybko i bezpiecznie. Pewnie zależy to od temperamentu dziecka, jak i jego umiejętności manualnych. Poszukując szkółki narciarskiej dla latorośli, warto mieć na uwadze infrastrukturę na stoku. Na przykład czy miejscowość oferująca szlak, posiada wyciąg narciarski dla dzieci — tzw. wyciąg baby.

Baza miejsc noclegowych w Polsce jest spora, jednak niewiele stoków oferuje wyciągi przystosowane dla dzieci. Jednym z miejsc świetnie przystosowanym dla dzieci będzie Centrum Narciarskie Słotwiny, wyposażone w wyciąg dla maluchów. Miejsce oferuje także przedszkole narciarskie.

Przedszkole narciarskie

Jedne z popularnych miejsc, które mogą zaoferować dobre warunki dla dzieci do nauki jazdy na nartach, to:

 • Ośrodek Jaworzyna Krynicka;
 • Szklarska Poręba;
 • Krynica-Zdrój;
 • A także Szczyrk Kaimówka;
 • Lub ośrodek w centrum Tylicza.

Jak widać, jeśli chcemy zaoferować naukę jazdy na nartach naszemu dziecku, to w Polsce istnieje mocno ograniczona baza treningowa, a szkółki narciarskie oferujące przedszkole narciarskie można policzyć na palcach jednej ręki.

W odróżnieniu od naszych zagranicznych sąsiadów, gdzie wielbiciele śnieżnych zjazdów chętnie wracają na narty, a możliwe to jest przez cały rok.

Szkółki narciarskie w kraju i za granicą

Wybór stacji narciarskiej za granicą powinien być dobrze przemyślany. W przypadku, kiedy wybieramy narty z dzieckiem, możemy kierować się oznaczeniem tras dla początkujących narciarzy. Im więcej takich posiada dany ośrodek, tym lepiej.

Nauka jazdy najmłodszych narciarzy powinna odbywać się w warunkach w miarę bezpiecznych, a stacja narciarska powinna być zaopatrzona w wyciągi narciarskie przystosowane dla osób niskich. Zagraniczne stacje narciarskie mają dużo bardziej rozbudowaną infrastrukturę, niż ośrodki szkoleniowe w Polsce.

Decydując się na turnus w szkółce narciarskiej za granicą, możemy liczyć na wypożyczenie sprzętu. Przedszkole narciarskie wybiera łatwe trasy, a początkowy proces nauczania odbywa się na terenie ośrodka.

Dlaczego warto skorzystać ze szkółki narciarskiej we Włoszech?

Poza ofertą skierowaną do dzieci szkółki narciarskie oferują także aktywny wypoczynek dla rodziców. W cenie zbliżonej do wakacji nad polskim morzem można spróbować swoich sił w Alpach włoskich, a przy okazji uczyć jazdy na nartach własne dziecko.

Do dyspozycji gości szkółki narciarskiej we Włoszech czekają lekcje indywidualne z instruktorem, a także zajęcia grupowe, które organizowane są z „przedszkolem narciarskim”.

Stoki narciarskie we Włoszech ujmują nowoczesnymi wyciągami, a w skład pakietu turnusu szkółki wchodzi także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i sam pobyt na szlaku.

Ze względu na najmłodszych przedszkole narciarskie po zajęciach oferuje:

 • przejażdżki psimi zaprzęgami;
 • fun park;
 • wyciąg dla dzieci;
 • warto wspomnieć o placu zabaw.

Wyjazd na narty z dzieckiem do Włoch

Bez wątpienia najlepszym wyborem na pierwsze narty z dzieckiem będzie włoska szkółka narciarska oferująca w pakiecie swoich usług opiekę nad dzieckiem oraz organizację czasu wolnego dla malucha.

Istotne czynniki potwierdzające zasadność wyboru rekreacji narciarskiej we Włoszech, to także lepsza techniczna jakość przygotowania tamtejszych baz noclegowych i narciarskich, niż w Polsce.

Biorąc pod uwagę ceny takiego wyjazdu oraz jakość pobytu, narty z dzieckiem we Włoszech będą bardziej satysfakcjonujące, a pogoda stabilna.

Gdzie na pierwsze narty z dziećmi do Włoch?

Bezpieczne szusowanie dla całej rodziny na świeżym powietrzu zapewnia łagodny stok narciarski. Wspólny wyjazd na narty z dzieckiem najlepiej planować do kurortów z przedszkolem narciarskim wyposażonym w wypożyczalnię sprzętu oraz wyciąg talerzykowy.

Najlepsze miejsca polecane okiem instruktora to:

 • Alta Badia;
 • Alta Valtellina;
 • Alpe di Siusi;
 • czy Alpe del Nevegal.

Do dyspozycji narciarzy są szerokie stoki o zróżnicowanym stopniu trudności (idealne dla rodziców), a stancje narciarskie rozstawione są na wielokilometrowych trasach cieszących się łatwo dostępną bazą turystyczną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij