Jeśli planujecie w najbliższym czasie wyjazd za granicę, a szczególnie jeśli będziecie podróżować do krajów o znacznie różniących się od naszej kulturach, musicie zaznajomić się z podstawowymi zasadami savoir vivre’u, które pozwolą Wam uniknąć nieprzyjemnych wpadek, które urażą autochtonów. Oto one.

1. UŚMIECHAJ SIĘ I OBSERWUJ INNYCH

Kiedy odwiedzacie nieznany wam kraj, musicie wyrobić w sobie nawyk obserwowania tamtejszych mieszkańców, poznać sposób, w jaki się witają, spożywają posiłki, a także jak się ubierają (to bardzo ważne). Dzięki temu będziemy świadomi tego, jak sami musimy się zachowywać, by “wmieszać” się w dane społeczeństwo.

Zawsze uratuje nas bycie kulturalnym… i uśmiechniętym. Wiele zostanie nam wybaczone, jeśli będziemy o tych kwestiach pamiętać. Bądźmy pozytywnie nastawieni i okażmy sympatię.

2. ROZMOWA

Dzięki podróżom mamy okazję obserwowania i poznawania ciekawych ludzi. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie rozmowy z nimi może nam się zdarzyć popełnić gafę. Dlatego też po prostu pewnych tematów unikajmy. Chodzi oczywiście o religię, światopogląd, czy politykę. Możemy porozmawiać o rodzinie – to przeważnie bezpieczny temat na niemal całym świecie.

Rozmowa na taki temat należy do niezwykle miłych, dzięki czemu zmniejszymy dzielący nas dystans, a także zyskamy sympatię mieszkańców danego kraju. Rozmową o rodzinie zjednamy sobie także sympatię mieszkańców krajów buddyjskich, w których panuje ogromny szacunek do osób starszych.

3. DROBNE UPOMINKI

Kiedy przebywamy w obcym kraju i chcemy zjednać sobie sympatię miejscowych, dobrym pomysłem będzie podarowanie im drobnego prezentu. Zdecydowanie najlepszy będzie ten, który kojarzyć im się będzie z naszym krajem. Podarunek musi być skromny, ponieważ ma być pamiątką po spotkaniu z nami, nie zaś zobowiązaniem.

4. ROZMOWA W OBCYM JĘZYKU

Przyznajmy, że niezwykle miło nam się robi, gdy słyszymy, jak obcokrajowiec, być może troszkę nieudolne, próbuje się z nami porozumieć po polsku. Doceniamy jego starania i wybaczamy mu błędy.

Dlatego zadbajmy również o to, by podczas odwiedzania przez nas obcego kraju, próbować rozmawiać z jego mieszkańcami w ich języku, by poczuli się podobnie. Nie muszą to być rozmowy na wysokim poziomie, ale nauczmy się podstawowych wyrażeń, czym okażemy szacunek i zainteresowanie nas goszczącym.

5. JEDZENIE

Spożywanie posiłków to nieodłączny element każdego wyjazdu, dlatego ważne, by wiedzieć, w jaki sposób jeść, by nikogo nie urazić. Najważniejsze, by podczas takiego wyjazdu nie zamykać się na nowości, tylko czerpać z nich pełnymi garściami. Dotyczy to także potraw. Jeśli natomiast już naprawdę nie masz ochoty spróbowania miejscowych “delicji”, absolutnie nie możesz okazać tego, iż sam widok danej potrawy wywołuje u Ciebie mdłości. Musisz się przemóc i skosztować, choćby mały kęs.

Podróżowanie to przygoda, szkoła życia i masa radości, jeżeli tylko zaznajomimy się z podstawowymi zasadami savoir vivre’u. Dzięki temu staniemy się w oczach mieszkańców danego kraju kulturalni, uśmiechnięci i pełni szacunku. Pamiętajmy, że bez względu na to, dokąd się udamy, to zawsze my jesteśmy gośćmi, którzy powinni dostosować się do wymogów danej kultury, tradycji i nawyków społecznych.

Turystyka i urlop przez nas od dawna planowany, pozwalają nam na odkrywanie uroków obcych kultur, dlatego zawsze miejmy do nich szacunek, obserwujmy i okazujmy zainteresowanie. To złote zasady, które pozwolą nam zachować twarz w każdej sytuacji, bez względu na to, jak trudna może się ona wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ