Savoir vivre w obcym kraju – zasady funkcjonowania w obcej społeczności

Jeśli planujecie w najbliższym czasie wyjazd za granicę, a szczególnie jeśli będziecie podróżować do krajów o znacznie różniących się od naszej kulturach, musicie zaznajomić się z podstawowymi zasadami savoir vivre’u, które pozwolą Wam uniknąć nieprzyjemnych wpadek, które urażą autochtonów. Oto one.

1. UŚMIECHAJ SIĘ I OBSERWUJ INNYCH

Kiedy odwiedzacie nieznany wam kraj, musicie wyrobić w sobie nawyk obserwowania tamtejszych mieszkańców, poznać sposób, w jaki się witają, spożywają posiłki, a także jak się ubierają (to bardzo ważne). Dzięki temu będziemy świadomi tego, jak sami musimy się zachowywać, by „wmieszać” się w dane społeczeństwo.

Zawsze uratuje nas bycie kulturalnym… i uśmiechniętym. Wiele zostanie nam wybaczone, jeśli będziemy o tych kwestiach pamiętać. Bądźmy pozytywnie nastawieni i okażmy sympatię.

2. ROZMOWA

Dzięki podróżom mamy okazję obserwowania i poznawania ciekawych ludzi. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie rozmowy z nimi może nam się zdarzyć popełnić gafę. Dlatego też po prostu pewnych tematów unikajmy. Chodzi oczywiście o religię, światopogląd, czy politykę. Możemy porozmawiać o rodzinie – to przeważnie bezpieczny temat na niemal całym świecie.
Rozmowa na taki temat należy do niezwykle miłych, dzięki czemu zmniejszymy dzielący nas dystans, a także zyskamy sympatię mieszkańców danego kraju. Rozmową o rodzinie zjednamy sobie także sympatię mieszkańców krajów buddyjskich, w których panuje ogromny szacunek do osób starszych.

3. DROBNE UPOMINKI

Kiedy przebywamy w obcym kraju i chcemy zjednać sobie sympatię miejscowych, dobrym pomysłem będzie podarowanie im drobnego prezentu. Zdecydowanie najlepszy będzie ten, który kojarzyć im się będzie z naszym krajem. Podarunek musi być skromny, ponieważ ma być pamiątką po spotkaniu z nami, nie zaś zobowiązaniem.

4. ROZMOWA W OBCYM JĘZYKU

Przyznajmy, że niezwykle miło nam się robi, gdy słyszymy, jak obcokrajowiec, być może troszkę nieudolne, próbuje się z nami porozumieć po polsku. Doceniamy jego starania i wybaczamy mu błędy.

Dlatego zadbajmy również o to, by podczas odwiedzania przez nas obcego kraju, próbować rozmawiać z jego mieszkańcami w ich języku, by poczuli się podobnie. Nie muszą to być rozmowy na wysokim poziomie, ale nauczmy się podstawowych wyrażeń, czym okażemy szacunek i zainteresowanie nas goszczącym.

5. JEDZENIE

Spożywanie posiłków to nieodłączny element każdego wyjazdu, dlatego ważne, by wiedzieć, w jaki sposób jeść, by nikogo nie urazić. Najważniejsze, by podczas takiego wyjazdu nie zamykać się na nowości, tylko czerpać z nich pełnymi garściami. Dotyczy to także potraw. Jeśli natomiast już naprawdę nie masz ochoty spróbowania miejscowych „delicji”, absolutnie nie możesz okazać tego, iż sam widok danej potrawy wywołuje u Ciebie mdłości. Musisz się przemóc i skosztować, choćby mały kęs.

Podróżowanie to przygoda, szkoła życia i masa radości, jeżeli tylko zaznajomimy się z podstawowymi zasadami savoir vivre’u. Dzięki temu staniemy się w oczach mieszkańców danego kraju kulturalni, uśmiechnięci i pełni szacunku. Pamiętajmy, że bez względu na to, dokąd się udamy, to zawsze my jesteśmy gośćmi, którzy powinni dostosować się do wymogów danej kultury, tradycji i nawyków społecznych.
Turystyka i urlop przez nas od dawna planowany, pozwalają nam na odkrywanie uroków obcych kultur, dlatego zawsze miejmy do nich szacunek, obserwujmy i okazujmy zainteresowanie. To złote zasady, które pozwolą nam zachować twarz w każdej sytuacji, bez względu na to, jak trudna może się ona wydawać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij