Przyczepa kempingowa czy kamper Co wybrać na objazdowe wakacje

Przyczepa kempingowa czy kamper? Co wybrać na objazdowe wakacje?

Caravaning z roku na rok cieszy się większą popularnością, w końcu podróż kamperem czy przyczepą to nie tylko ogromna niezależność i ciekawe doświadczenie, ale również tani sposób na podróżowanie. A co wybrać na objazdowe wakacje? Czy lepiej kupić, wynająć kampera czy przyczepę kempingową? 

Zalety przyczepy kempingowej

Zarówno przyczepa kempingowa, jak i kamper nadają się na objazdowe wakacje. Oba zostały stworzone po to, by nie martwić się o ceny noclegów czy pogodę i zapewnić sobie pełną swobodę w podróży. Jednak każde z tych rozwiązań ma pewne wady i zalety, które warto znać jeszcze przed kupnem, wynajmem. Na przykład przyczepy kempingowe można zostawić po przyjechaniu na miejsce i kontynuować zwiedzanie okolicy samochodem. Są one również korzystniejsze pod względem finansowym, przyczepy kempingowe możesz kupić taniej używane oraz nowe. Mniejsze są też koszty eksploatacji, przyczepy to niższe OC i ceny przeglądów. 

Oczywiście to, za ile kupimy przyczepę kempingową, zależy też od jej stanu, modelu i wieku. Mimo to, większość z nich utrzymana jest w całkiem dobrym stanie, a ewentualne koszty naprawy i tak będą tańsze niż w przypadku kampera. Przyczepa kempingowa posiada też pewne wady, na początku sporą trudność może sprawiać manewrowanie i kierowania pojazdem z przyczepą. Dużo łatwiej i bardziej komfortowo prowadzi się kamper. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić, wystarczy nabrać wprawy. 

Kiedy sprawdzi się kamper?

Czy kamper to dobry pomysł na objazdowe wakacje? I kiedy sprawdzi się on bardziej niż przyczepa kempingowa? Przede wszystkim kamperem można poruszać się dużo szybciej niż przyczepą (dozwolone są wyższe prędkości). Dlatego te rozwiązanie sprawdzi się w przypadku objazdowych wakacji, podczas których chcemy zwiedzić jak najwięcej miejsc, w jak najkrótszym czasie. Kamper daje nam również większe możliwości – prędzej wjedziemy nim na niektóre górskie szlaki, nawet zimą. Na dodatek podróżując kamperem, nie musimy wcześniej dokładnie planować miejsc postoju. W awaryjnej sytuacji możemy przenocować prawie wszędzie – nie tylko na kempingu, ale również parkingu przy drodze ekspresowej czy w centrum miasta. 

Jeśli chodzi o koszty tego rozwiązania, kupno kampera to większa inwestycja. Jednak mniej zapłacimy za niego na kempingach lub promach. 

Kamper czy przyczepa? Co wybrać na wakacje?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co lepiej sprawdzi się podczas objazdowych wakacji. W dużej mierze zależy to od liczby osób, które będą podróżować, komfortu czy czasu trwania podróży. Kamper to tak naprawdę drugi dom, którym możemy pojechać na długą podróż nawet po całej Europie i nie musimy się specjalnie przejmować tym, gdzie będziemy robić postoje. Z kolei przyczepa kempingowa wydaje się lepszą opcją, jeśli chcemy wybrać się w długą podróż po Polsce. Tym bardziej że na niektóre górskie pasma w Europie nie wjedziemy przyczepą ze względów bezpieczeństwa. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij