Nauka sportów zimowych – deska, czy narty? Praktyczne porady

Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z zimowymi sportami, być może stoicie przed decyzją o wyborze nart lub snowboardu. Zapewne są tez takie osoby, które już szusują na nartach i zastanawiają się, czy nie dołączyć do nich także deski (lub odwrotnie).
Dlatego z całą pewnością przyda wam się poniższy artykuł, z którego dowiecie się, jakie są podstawowe różnice tych dwóch dyscyplin i świadomie podejmiecie najlepszą dla was decyzję.

RÓŻNICE MIĘDZY DESKĄ A NARTAMI

1. Osoby uprawiające snowboard zmuszone są do częstego siedzenia na śniegu, ponieważ stanie na krawędzi deski, kiedy się zatrzymują, wymaga od nich dużych pokładów energii, co na dłuższą metę byłoby dosyć męczące. Do nart dobieramy kijki, które pozwalają nam utrzymać równowagę podczas zatrzymywania się.
2. W przeciwieństwie do nart snowboard w dużo mniejszym stopniu obciąża kolana. Nie spotyka się w tym przypadku tak dużo kontuzji kolan, jak ma to miejsce u osób szusujących na nartach. Za to w przypadku jazdy na desce trzeba liczyć się z dosyć częstą kontuzją spowodowaną uszkodzeniem nadgarstków, dlatego tak ważne jest podczas uprawiania tej dyscypliny używanie ochraniaczy.
3. Kiedy uczymy się jeździć na desce musimy liczyć się z częstymi upadkami na kolana i pośladki. Kolana, wiadomo, w łatwy sposób można zabezpieczyć ochraniaczami, natomiast pośladków w żaden sposób ochronić nie możemy. Będzie pobolewał – to nieodłączny element nauki jazdy na snowboardzie, z którym musimy się pogodzić. Podczas nauki jazdy na nartach upadki także są nieuniknione, jednak są one dużo rzadsze, a już na pewno nie na pupę.

4. Podczas nauki jazdy na desce najgorsze będą dla nas płaskie odcinki trasy, nie będziemy bowiem mogli odpychać się kijkami, jak na to miejsce podczas jazdy na nartach. By pokonać płaski teren, konieczne będzie wcześniejsze rozpędzenie się. Jeżeli natomiast odcinek ten będzie długi, pozostanie nam zdjęcie deski i udanie się na krótki spacer, a następnie ponowne jej założenie.
5. Puszysty śnieg jest najlepszy do jazdy na desce, lód do jazdy na nartach.

ADRENALINA

Jeżeli jesteście zwolennikami szybkiej jazdy i liczy się dla was przede wszystkim adrenalina, sięgnijcie po narty.

Osiąga się na nich dużo większe prędkości niż na desce.

NAJPIERW NARTY, PÓŹNIEJ DESKA?

Jeżeli jeździcie na nartach już od jakiegoś czasu i chcielibyście spróbować jazdy na snowboardzie, zastanawiacie się zapewne, czy umiejętności narciarskie przydadzą się wam podczas nauki jazdy na desce.
W pewnym stopniu na pewno. Poznaliście przecież górskie tereny, jesteście oswojeni z prędkością, ze stokami, a także z podstawowymi pojęciami obowiązującymi w sportach zimowych.

Jednak nie pozwólcie, by górę nad rozsądkiem wzięła pewność siebie. Zainwestujcie w lekcje i poszperajcie w tematyce snowboardowej, nauczcie się podstawowych manewrów.
Przygotujcie się również, szczególnie na początku nauki, na wspomniany już ból pośladków. To prawda, narciarze często szybciej się uczą jazdy na desce, nie łudźcie się jednak, że w krótkim czasie staniecie się profesjonalistami.
Zimowa turystyka i urlop, który zaplanowaliście na okres ferii pozwolą wam na skorzystanie z uroków zimy. Pamiętajcie jednak, by szusować na nartach i na desce z głową. Rok rocznie wypadkom na stoku ulega coraz większa liczba osób.
Nie zapomnijcie więc o rozwadze, a także o akcesoriach, które pozwolą wam w razie wypadku, uniknąć poważnych uszkodzeń ciała. Ochraniacze, kask i gogle, to niezbędnik każdego narciarza i snowboardzisty, bez których nie ma prawa pokazać się na stoku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij