Zakłada się, iż w tej chwili żyje na świecie około tysiąca ośmiuset miliarderów, którzy są obywatelami 67 państw. Największa liczba zamieszkuje Stany Zjednoczone, Japonię i Chiny, ale co ciekawe, tylko jeden z wymienionych krajów znajduje się na liście najbogatszych państw świata i to dopiero na dziesiątym miejscu.

Miernikiem w poniższym rankingu jest produkt krajowy brutto przypadający na jednego obywatela.

A oto i wspomniane najbogatsze kraje świata.

1. Katar – 129,511 USD

Ranking otwiera jedno z państw Półwyspu Arabskiego.
Dochody Kataru stanowią przede wszystkim zyski z wydobycia ropy naftowej, a także gazu ziemnego. To także centrum bankowości światowej.

Dodatkowo kraj ten może poszczycić się świetnie zorganizowanym transportem lotniczym oraz drogowym. Ten niesamowicie zorganizowany kraj, jako jedyny kraj arabski w historii futbolu zorganizuje Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 2022, choć wybór ten okazał się niezwykle kontrowersyjny.

2. Luksemburg – 100,991 USD

To malutkie państewko poszczycić się może PKB dziewięciokrotnie wyższym średniego PKB na świecie. To tak zwany raj finansowy (z ponad stu pięćdziesięcioma bankami) i to właśnie ten sektor należy do dominujących wraz z hutnictwem żelaza oraz turystyką.

3. Singapur – 86,853 USD

W Singapurze swoją siedzibę ma ponad sto siedemdziesiąt banków oraz osiemdziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu stał się on jednym z najważniejszych centrów świata finansów.

To raj dla przedsiębiorców ze względu na niebywale niskie podatki. Najbardziej rozwinął się tu przemysł elektroniczny.

4. Brunei – 77,661 USD

To najmniejsze państwo w rankingu. Najważniejszą gałęzią dochodu jest wydobywanie gazu ziemnego, a także ropy naftowej.

Jednak kraj ten z powodzeniem rozwija się także w kierunku turystyki i bankowości, skutecznie walczy z bezrobociem oraz rozwija państwowe linie lotnicze.

5. Kuwejt – 70,586 USD

To kolejne państwo Półwyspu Arabskiego, które trafiło do rankingu. Gospodarka tego kraju opiera się głównie na wydobywaniu ropy naftowej (zysk z wydobycia to ponad połowa PKB kraju). Kuwejcka waluta, dinar, to obecnie najsilniejsza światowa waluta.

6. Norwegia – 69,031 USD

To drugi, po Luksemburgu, kraj z najwyższym PKB na mieszkańca. Połowę budżetu stanowią wpływy z podatków, na drugim miejscu są wpływy ze spółek wydobywczych. Najważniejsze wydobywane surowce to mineralne to ropa naftowa, cynk i ołów i żelazo.

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie – 67,946 USD

Wydobywanie ropy naftowej to zdecydowanie najważniejszy dział gospodarki ZEA, jednak przewiduje się, iż jej zasoby skończą się na około dziesięć lat, w związku z tym Emiraty prężnie inwestują w turystykę i bankowość. Ciekawostką jest, iż obywatele ZEA nie płacą podatków, jednak stać się obywatelem Emiratów jest niezwykle trudno.

8. San Marino – 64,464 USD

To malutka republika znajdująca się na liście UNESCO, zajmująca niewielki obszar Włoch, posiada najniższe bezrobocie w Europie, zaś jej budżet rok rocznie notuje nadwyżki. Główne gałęzie gospodarki to bankowość, elektronika oraz turystyka. Ciekawostką jest, iż najważniejszym towarem eksportowym San Marino jest wino.

9. Szwajcaria – 59,150 USD

To jedno z najważniejszych centrów finansowych świata. Ponad połowa wszystkich depozytów w szwajcarskich bankach należy do zagranicznych klientów. Działa tam ponad sześćset trzydzieści banków. Najlepiej rozwinięte przemysły to chemiczny, elektromaszynowy oraz spożywczy, a także branża jubilerska i zegarmistrzowska.

10. Stany Zjednoczone Ameryki – 57,220 USD

To największy pod względem populacji kraj w rankingu, z największych PKB brutto (per capita daje mu dopiero dziesiąta pozycję). To przodujący producent światowej żywności, kraj o ogromnych zasobach mineralnych: złota, ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także drugi największy producent samochodowy (po Japonii), natomiast dominuje w wytwarzaniu samolotów pasażerskich i wojskowych oraz rakiet. To lider w wykorzystywaniu najnowszych technologii przemyśle.

Szeroko pojęta turystyka i urlop, który skrupulatnie planujemy, umożliwiają nam przyjrzenie się tym krajom z bliska. Wykorzystajmy to, bo niewątpliwie należą one nie tylko do najbogatszych, ale także najatrakcyjniejszych z punktu widzenia turysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ