Jedziesz na wakacje? 3 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Jedziesz na wakacje? 3 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Wyjazd na wakacje to ten moment w roku, na który wiele osób czeka z utęsknieniem. To jednocześnie chwila stresu związanego z poważnymi wyborami: co ze sobą zabrać? Jak się spakować, aby nie zapomnieć o żadnej z najważniejszych rzeczy? Poniżej znajdziesz 3 elementy, o których warto pamiętać, aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. 

3 rzeczy, które trzeba mieć ze sobą na wakacjach w Polsce i za granicą 

Lista rzeczy do spakowania na wakacje jest długa. Znajdują się na niej m.in. ubrania, kosmetyki, obuwie czy sprzęt do fotografii. Często zapomina się jednak o innych ważnych elementach, które mają kluczowe znaczenie w kontekście komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Poniżej znajdziesz 3 rzeczy, o których warto pomyśleć jeszcze kilka tygodni przed wyjazdem, aby mieć pewność, że będziesz mógł zabrać je w podróż.

Dokumenty potwierdzające tożsamość i nie tylko 

Podróżując po Polsce, wydaje się, że wszystko jest znane, bezpieczne i przewidywalne. Często zdarzają się jednak niespodziewane sytuacje, które wymagają dostosowywania działań do tego, co się wydarzy. Nagła wizyta u lekarza? A może konieczność zablokowania konta w banku? Żadnej z tych rzeczy nie będziesz w stanie zrobić bez podstawowych dokumentów.

Jeśli jednak jedziesz za granicę, tym bardziej powinieneś zadbać o to, aby mieć ze sobą dowód tożsamości i nie tylko. Jeżeli jedziesz z dziećmi, powinieneś też mieć ich dokumenty. W niektórych krajach wymagane są też książeczki potwierdzające szczepienia.

Podróżując z psem, w wielu częściach świata będziesz zobowiązany do przedstawienia dokumentów, które potwierdzą, że ma obowiązkowe szczepienia. Wybierając się do konkretnej destynacji, zawsze sprawdzaj obowiązujące tam obostrzenia.

Dokumentami, które zawsze warto mieć ze sobą, są:

 • dowód osobisty — zarówno dla dzieci, jak i dorosłych;
 • paszport;
 • karta bankowa — nawet jeśli masz ze sobą gotówkę, na wszelki wypadek warto zadbać o możliwość uzupełnienia swojego portfela czy płacenie kartą w miejscach, w których dokonuje się transakcji w sposób bezgotówkowy;
 • EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) — nie musisz jej mieć, podróżując po Polsce. Jeśli jednak wyjeżdżasz do innych krajów w Europie, koniecznie ją wyrób;
 • książeczka zdrowia psa.

Mając przy sobie niezbędne dokumenty, będziesz mógł skorzystać z pomocy ambasady za granicą czy wsparcia medycznego w kraju bez żadnych przeszkód. Zabezpieczysz się również na wypadek nagłej konieczności odbycia wizyty w banku lub urzędzie.

Ubezpieczenie turystyczne 

Podczas wakacji niezwykle ważne są ubezpieczenia turystyczne. Niektóre z nich mają zasięg krajowy, a inne międzynarodowy. Co więcej, możesz dokupić dodatkową polisę lub skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bądź umów międzynarodowych.

Ubezpieczenie krajowe 

Na terenie Polski możesz skorzystać z darmowej pomocy medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie ma więc konieczności ubezpieczania się na czas wyjazdu. Możesz jednak dodatkowo wykupić polisę.

W jej ramach zyskasz np. dostęp do lekarzy specjalistów z pominięciem kolejek na NFZ, rekompensatę poniesionych szkód czy dofinansowanie na zakup sprzętu niezbędnego do rehabilitacji.

Do polis krajowych, które Polacy wykupują na wakacje, należą m.in.:

 • NNW — ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków;
 • polisa OC — ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej;
 • assistance — zapewnia pomoc medyczną, techniczną, informacyjną i prawną na wypadek niespodziewanych zdarzeń.

Często wybierane są także dodatkowe ubezpieczenia pojazdu na czas wakacji, które pozwolą uniknąć stresu na wypadek awarii czy kolizji na drodze.

Ubezpieczenia zagraniczne 

W przypadku ubezpieczeń zagranicznych sytuacja ma indywidualny charakter. Zdarzają się przypadki, w których Polacy nie muszą wykupować dodatkowego ubezpieczenia oraz takie, kiedy jest to konieczne bądź bardzo przydatne.

Każdą sytuację należy jednak rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę cel podróży. Przed wyjazdem sprawdź, jak wygląda pomoc medyczna dla Polaków w konkretnym kraju.

Pamiętaj również, że możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenia, np. Ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Dzięki temu, podróżując po górach, zabezpieczysz się przed koniecznością ponoszenia kosztów ratownictwa, do której są zobowiązani poszkodowany bądź jego rodzina.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego 

Podróżując po Europie, warto wyposażyć się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziesz mógł skorzystać za granicą ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie jak mieszkańcy danego kraju. Więcej o EKUZ dowiesz się na https://rankomat.pl/ekuz.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wakacje? 

Wiele osób korzysta z pomocy medycznej za granicą na podstawie EKUZ lub porozumień zawartych między Polską a np. Albanią. Warto jednak mieć świadomość tego, że tylko dodatkowe ubezpieczenie, obejmujące swoim zakresem wybrane państwo, pokrywa koszty leczenia w prywatnych placówkach medycznych. Zdarzają się również polisy, które zapewniają transport ubezpieczonego do kraju w razie wypadku.

Apteczka z podstawowymi lekami 

Ostatnim, ale niemniej ważnym elementem, jaki trzeba mieć na wakacjach, jest apteczka z medykamentami. Przede wszystkim należy w niej umieścić leki:

 • przyjmowane na co dzień;
 • przeciwgorączkowe;
 • przeciwbólowe;
 • na chorobę lokomocyjną;
 • na biegunkę.

Do środka warto również włożyć żel na ukąszenia, środek odkażający i zestaw plastrów przydatnych podczas skaleczeń. Pamiętaj też o filtrach przeciwsłonecznych, które chronią skórę przed fotostarzeniem, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób skóry.

Niezależnie od tego, czy planujesz urlop w Polsce, czy za granicą, zadbaj o to, aby każdą ze wspomnianych rzeczy przygotować do spakowania kilka tygodni przed wyjazdem. Dzięki temu niczego nie zapomnisz i będziesz mógł w pełni cieszyć się wyjazdem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij