Co musisz wiedzieć, gdy podróżujesz samochodem za granicą?

Samochód jest najczęściej używanym przez nas środkiem transportu. Nic w tym dziwnego – pozwala na wygodne, podróżowanie, daje niesamowitą wolność i niezależność. Dodatkowo koszt zagranicznego wyjazdu własnym pojazdem często bywa stosunkowo niski – w porównaniu z innymi możliwościami oraz oferowanym komfortem. O czym warto pamiętać, wybierając się na wakacyjny trip samochodem za granicę? Nasz poradnik pomoże przygotować się do takiego wyjazdu.

Sprawdzanie zagranicznych przepisów drogowych

Przepisy drogowe powalają na zachowanie bezpieczeństwa podczas podróży, a ich nieznajomość może słono kosztować – przypłacić można to wypadkiem lub bardzo drogim mandatem w przypadku kontroli policji. Należy znać nie tylko te obowiązujące w miejscu docelowym, ale i krajach znajdujących się na trasie. Jednym z ważniejszych aspektów jest dopuszczalna prędkość. Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości sprawdza motostyle.pl, dzięki temu unikniesz mandatu za nadmierne szarżowanie na drodze jeszcze w Polsce. Kolejną z istotnych kwestii, które należy sprawdzić przed wyjazdem za granicę samochodem, jest cennik autostrad. Warto pamiętać, że w wielu krajach nie funkcjonują znane nam z ojczyzny bramki na autostradach, ale winiety. Przed wyjazdem za granicę należy zadbać o wymagane wyposażenie pojazdu, które policja może sprawdzić podczas kontroli. Informacje związane z tym znajdują się na stronach Komisji Europejskiej. Warto zaznaczyć, że w aspekcie obowiązkowego wyposażenia samochodu panuje pełna swoboda, dlatego warto uważnie zapoznać się z listą potrzebnych przedmiotów. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu obowiązku dotyczącego włączonych świateł mijania przez całą dobę oraz dopuszczalnego maksymalnego stężenia alkoholu we krwi, ponieważ niektóre kraje dopuszczają możliwość prowadzenia ze znikomą ilością promili, z kolei niektóre mają bardzo restrykcyjne przepisy w tej kwestii.

Jak przygotować samochód do podróży za granicę?

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu jest nie tylko obowiązkiem każdego kierowcy przed wyruszeniem w daleką trasę, ale i możne znacząco wpłynąć na czas podróżowania oraz jego komfort, ponieważ pozwala na zminimalizowanie ryzyka usterek na trasie. Niezwykle ważne jest skontrolowanie:

  • stanu opon oraz ciśnienia powietrza w nich,
  • stanu koła zapasowego,
  • poziomu płynów eksploatacyjnych – oleju, płynu hamulcowego,
  • hamulców,
  • oświetlenia.

W przypadku braku wiedzy pozwalającej na prawidłowe skontrolowanie stanu pojazdu przed podróżą warto skorzystać z pomocy mechanika, który w razie wykrycia usterki będzie mógł ją naprawić. Minimalne wyposażenie, które powinno znaleźć się każdym samochodzie, to: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki oraz kamizelka odblaskowa. Ponadto konieczne jest, aby pojazd miał aktualny przegląd techniczny oraz opłacone ubezpieczenie OC. W razie kontroli od kierowcy mogą być wymagane dokumenty poświadczające to, jak i książeczka serwisowa. Przydatna może być nawigacja, najlepiej sprawdzi się taka, która działa także offline.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży samochodem za granicę?

Wyruszając w podróż samochodem za granicę, istotne są nie tylko kwestie związane z przepisami czy pojazdem, ale i naszym bezpieczeństwem. Niezwykle ważne jest wyrobienie karty EKUZ, dzięki któremu na terenie krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii choremu przysługują takie same prawa związane z dostępem do usług medycznych, jak jego obywatelom. Dzięki niej możliwe jest pokrycie całości lub cześć kosztów leczenia za granicą. Dobrym pomysłem jest także wykupienie polisy podróży, która daje jeszcze większe prawa. Kluczowe jest również sprawdzanie restrykcji i zalecań związanych z wciąż panującą pandemią koronawirusa. Dodatkowo warto podkreślić, że podczas poruszania się samochodem wszyscy pasażerowie oraz kierowca powinni mieć zapięte pasy. Zbędne przedmioty warto schować do samochodowych schowków, by nie stanowiły zagrożenia w razie ewentualnego wypadku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij