Sztuka zachowania się w środkach transportu

Na wycieczkę bardzo często wybieramy się w takie miejsca, które są nam w stanie zagwarantować długą podróż. Oczywiście w tym celu wybieramy jeden z wielu różnych środków transportu. Powinniśmy pamiętać, że podróż samolotem, pociągiem czy też innym znanym rozwiązaniem, wiąże się z zachowaniem pewnych zasad.
Wiele z nich świadczy o naszej kulturze, ale w rzeczywistości chodzi głównie o zachowanie etykiety w podróży. Pamiętajmy, że tym samym środkiem transportu podróżują też inni ludzie, dlatego nie możemy zrobić złego wrażenia i musimy przestrzegać zasad dotyczących podróży. Savoir vivre jest bardzo istotny dla osoby podróżującej. Jeśli wybieramy pociąg, to wchodząc do swojego przedziału, powinniśmy przywitać się z wszystkimi osobami, które się w nim znajdują. Nie rzadko się zdarza, że podróżujemy z bardzo dużą ilością innych obcych osób, więc taki kulturalny gest jest po prostu na miejscu. Pokazuje to też, jak wysoka jest nasza kultura osobista.

Zasady dobrego wychowania

Znajdując się w przedziale pełnym ludzi, nie możemy zajmować miejsca, najpierw powinniśmy po prostu zapytać, czy dane miejsce jest wolne i dopiero po twierdzącej wypowiedzi drugiej osoby, możemy swobodnie w danym miejscu usiąść. W ten sposób unikniemy krępujących sytuacji, w których okaże się, że miejsce to było zajęte, a osoba siedząca wyszła na chwile do toalety czy restauracji.

W przypadku gdy chcemy otworzyć okno, również powinniśmy zapytać się drugiej osoby, czy nie ma nic przeciwko. Pamiętajmy, że nie znajdujemy się sami w przedziale i dlatego musimy się liczyć ze zdaniem innych ludzi, ponieważ może to być odebrane wręcz za zniewagę. Niestety podróżując, trzeba przygotować się na odpowiednie reakcje, jeśli doświadczymy takich sytuacji. Na pewno musimy zachować spokój, ponieważ gwałtowne działania spowodują wzajemną niechęć, co jest niewskazane, zwłaszcza podczas długiej podróży.

Nie bądźmy wścibscy

Jeśli ktoś przegląda dokumenty czy bawi się laptopem, nie patrzymy komuś w ekran, jest to bardzo niekulturalne zachowanie, przez które osoba może nam zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że nie można porównywać podróży pociągiem do wycieczek samochodem, ponieważ tam mamy zdecydowanie więcej do powiedzenia, zwłaszcza jeśli jest to nasz samochód. W pociągu musimy natomiast dostosować się do panujących warunków i dlatego też zasady zachowania się są tak istotne.

Podczas wspólnej podróży warto też się uśmiechnąć, ponieważ łagodzi to napiętą atmosferę. Uśmiech jest w stanie naprawdę wiele zdziałać i jest to jednocześnie sygnał dla innych podróżujących, że nie będziemy sprawiać problemów.

Nie zakłócamy ciszy

Jeśli znajdujemy się w przedziale z ludźmi, nie wypada słuchać muzyki na cały głos, ponieważ komuś może to przeszkadzać. Jeśli chcemy sobie posłuchać piosenek czy też oglądnąć film, to powinniśmy wyposażyć się w słuchawki tylko po to, aby nie zakłócać innym ciszy w kabinie. Po prostu niektórzy mogą czytać w tym czasie książkę lub spać, dlatego głośne zachowania są niewskazane. Można je nawet potraktować jako bezmyślne, a to świadczyłoby, że nie umiemy się zachować wśród ludzi.

Nie wolno nam krytykować drugiej osoby, bez względu na jej płeć, kolor skóry czy wyznanie, co więcej takie mówienie negatywnie o kimś może się bardzo źle na nas odbić, zwłaszcza jeśli zostaniemy przez to posądzeni o rasizm. Etykieta obowiązuje nas wszędzie nie tylko w pociągu, ale i samolocie, gdzie musimy przestrzegać jeszcze więcej przepisów. Pamiętajmy, że obowiązujące zasady mają na celu zapewnić komfortową podróż, dla wszystkich ludzi. Wiele tych zasad odnosi się także do kwestii bezpieczeństwa, które również mają znaczenie przy takiej wycieczce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij