Choroby, na które musisz uważać kiedy podróżujesz, odpoczywasz na łonie natury

Choroby, na które musisz uważać kiedy podróżujesz, odpoczywasz na łonie natury?

Wybierając się na wyczekiwaną wycieczkę czy wakacje, często zapominamy o zachowaniu odpowiedniej ostrożności. To bardzo duży błąd, ponieważ niebezpiecznymi chorobami możemy się zarazić również na łonie natury. Zatem o czym powinniśmy pamiętać? Na jakie choroby należy uważać podczas odpoczynku na świeżym powietrzu, w lesie czy w górach? 

Borelioza

Gdy myślimy o chorobach, którymi możemy zarazić się na łonie natury, do głowy zwykle przychodzi nam borelioza. Dzieje się tak dlatego, że każdego roku w Polsce zarażają się nią dziesiątki tysięcy osób. Wielu turystów nawet nie zdaje sobie sprawy, z tego, że są chorzy, ponieważ objawy boreliozy mogą być bardzo podobne do innych chorób. U osoby zakażonej może występować gorączka, bóle w klatce piersiowej czy bezdech nocny, dokładniejsze objawy boreliozy podaje też serwis https://wielkoszynski.pl. Często wspomina się o charakterystycznym rumieniu, który może pojawić się nie tylko wokół miejsca pokłucia kleszcza, dlatego po usunięciu pajęczaka powinniśmy jeszcze przez dłuższy czas obserwować nasze ciało i zmiany zachodzące w organizmie. A jeśli jakieś dolegliwości okażą nam się wyjątkowo podejrzane, powinniśmy jak najprędzej wykonać wiarygodny test, ponieważ borelioza wykryta w późnym stadium może bardzo mocno wyniszczyć nasz organizm.  

Choroba kociego pazura

Choroba kociego pazura wywołana jest poprzez bakterie Bartonella henselae i najczęściej dochodzi do niej poprzez zadrapanie lub pogryzienie przez kota. Dlatego podróżując, należy ostrożnie podchodzić do wszystkich bezpańskich zwierząt, nawet kociaków, które z pozoru wydają się niegroźne. A jak rozpoznać tę chorobę? Początkowo w miejscu zakażenia powstaje niewielka grudka, następnie dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych, a czasem nawet ich zropienia. Inne objawy to gorączka, dreszcze czy bóle mięśniowo-stawowe. Ta choroba często jest przyczyną przewlekłej limfadenopatii nienowotworowej. Warto pamiętać, że Bartonellozy mogą być przenoszone również przez kleszcze, a także gryzonie. 

Bąblowica

Odpoczywając w górach czy w lesie, często ulegamy pokusie skosztowania leśnych specjałów, takich jak jagody, jeżyny czy dzikie maliny. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jedząc niemyte jagody, możemy zarazić się bąblowicą. Jest to niezwykle groźna choroba, trudna do zdiagnozowania. Larwy bąblowca mogą zagnieździć się w naszej wątrobie, płucach, a nawet mózgu, a wokół nich powstanie torbiel, który może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. 

Wścieklizna

Odpoczywając na łonie natury możemy mieć kontakt z różnymi zwierzętami. Nie tylko tymi udomowionymi, jak pies czy kot, ale również z lisami czy gryzoniami. Warto pamiętać, że każde z tych zwierząt może zarazić nas jedną z najgroźniejszych chorób ssaków, czyli wścieklizną, na którą nie ma skutecznego leku. Do zakażenia dochodzi w tym przypadku poprzez ugryzienie człowieka, ale również oślinienie skóry.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij