Jak dbać o huśtawki ogrodowe z drewna, metalu, technoratttanu oraz wikliny, by służyły one jak najdłużej?

Nosisz się z zamiarem spełnienia odwiecznego marzenia o zakupie huśtawki ogrodowej, która będzie przywodziła Ci na myśl beztroskie lata dzieciństwa? A może Twój wymarzony projekt jest już od jakiegoś czasu w Twoim posiadaniu i zastanawiasz się teraz jakie praktyki warto jest wprowadzić w życie, aby wybrana huśtawka do ogrodu służyła Ci przez wiele kolejnych lat?

W takim razie bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ w dzisiejszym artykule postaramy się Ci przekazać wszystkie, najbardziej istotne wskazówki dotyczące pielęgnacji oraz konserwacji mebli ogrodowych wykonanych z różnorakich tworzyw oraz materiałów, za pomocą których skutecznie przedłużysz trwałość wybranych projektów i zapewnisz im piękny wygląd przez następne sezony? Przygotuj więc zeszyt i długopis, ponieważ w przygotowaniu poniższych porad pomogli nam dzisiaj najprawdziwsi eksperci od asortymentu ogrodowego, czyli doświadczeni fachowcy z Ogrodowego Salonu oraz Ogrodolandii – sklepów online, które po brzegi wypełnione są projektami mebli, elementów małej architektury ogrodowej, a także akcesoriami oraz dodatkami.

Drewniane meble ogrodowe

Szlachetne, ponadczasowe i znakomicie współgrające zarówno z aranżacjami utrzymanymi w stylu klasycznym, skandynawskim oraz odznaczającym się przywiązaniem do minimalizmu stylem nowoczesnym. O czym mowa? Oczywiście o huśtawkach ogrodowych wykonanych z drewna, które wykonywane są zarówno z naszych rodzimych gatunków drewna (takich jak np. sosna, świerk, jesion, buk, dąb, akacja) lub też z tych bardziej egzotycznych, wśród których wymienić możemy np. teak oraz eukaliptus. I choć nie da się  ukryć, że pod względem wyglądu na tle innych, równie popularnych propozycji to właśnie drewno z powodzeniem mogłoby zostać okrzyknięte najpiękniejszym, naturalnym tworzywem, to wszystkie wykonywane z niego meble ogrodowe wymagają specjalnej pielęgnacji bez której ich atrakcyjny wygląd, trwałość oraz funkcjonalność pozostaną jedynie odległym wspomnieniem.

Jak dbać o huśtawki ogrodowe wykonane z drewna?

Wszystko zależy od tego jakimi emaliami/farbami zostały one pokryte, a także od tego jaka jest akurat pora roku. Jeżeli posiadasz huśtawkę, która została już uprzednio dokładnie zaimpregnowana, a także pokryta warstwą lakieru oraz farby tworzącej na niej niewidoczną gołym okiem, ochronną powłokę, wówczas wraz z nadejściem jesieni powinieneś ją dokładnie umyć i osuszyć, a następnie przenieść do pomieszczenia, do którego nie dociera wilgoć, gdzie temperatura jest niska, ale nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Wraz z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny meble ogrodowe wykonane z drewna powinny zostać poddane zabiegowi renowacji (jeżeli okazuje się to oczywiście konieczne), a więc przeszlifowaniu miejsc, w których naniesiona niegdyś powłoka zaczęła pękać, a także malowaniu oraz lakierowaniu powierzchni drewna, co w niektórych przypadkach (m.in. wybranych gatunków drzew krajowych) trzeba dodatkowo wzbogacić o olejowanie, czyli naniesienie na drewno warstwy specjalnego preparatu wzmacniającego jego trwałość. Proces olejowania należy powtórzyć również przed rozpoczęciem sezonu zimowego, gdy huśtawkę lepiej jest przenieść do zadaszonego pomieszczenia (jeżeli oczywiście nie jest ona na stałe przytwierdzona do ziemi).

Jeżeli chodzi o meble wykonane z drewna teakowego, tutaj nie trzeba martwić się o czasochłonne oraz pracochłonne zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne. Zwłaszcza jeżeli nie przeszkadza Ci fakt, że teak ma tendencję zmiany koloru na bardziej szary. Jeżeli jednak chciałbyś temu zapobiec, wówczas powinieneś zaopatrzyć się w specjalny preparat dedykowany do właśnie tego gatunku drewna i wyczyścić nim całą powierzchnię huśtawki, a później zabezpieczyć wszystko olejem – dzięki tym prostym zabiegom teakowe drewno na dłużej zachowa swoją pierwotną, żywą barwę.

Marzy Ci się drewniana huśtawka ogrodowa w formie wieloosobowej kanapy? Odwiedź Ogrodolandię!

Metalowe huśtawki ogrodowe

Ich największym wrogiem jest atakująca dosłownie z każdej strony korozja, dlatego też absolutną podstawą w przypadku metalowych mebli ogrodowych jest ich zabezpieczenie specjalnie dedykowanym preparatem, który tworzy na ich powierzchni niewidzialną powłokę ochronną. Dodatkowo, w zależności od własnych upodobań metalowe huśtawki ogrodowe można również pokryć za pomocą wybranej emalii akrylowej bądź emalii olejowo-ftalowej, jednak zanim do tego przystąpisz powinieneś najpierw dokładnie wyrównać ich powierzchnię i usunąć z niej nie tylko kawałki ziemi, glinę oraz inne zabrudzenia, ale również wszystkie ubytki. W przypadku huśtawek metalowych, do tego celu świetnie sprawdzi się wąż ogrodowy z funkcją rozpraszania strumienia wody, papier ścierny, druciana szczotka oraz metalowa nakładka na wiertarkę, która posłuży Ci do wygładzenia chropowatej struktury huśtawki.

Uwaga! Przystępując do prac konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych koniecznie zwróć szczególną uwagę na rodzaj metalu z jakiego wykonana jest huśtawka. Jeżeli jest to projekt wykonany z ciężkiego, żeliwnego materiału, zaopatrz się zawczasu w drucianą szczotkę oraz dedykowana farbę, które pomogą Ci zachować efektowny wygląd zakupionego modelu przez długie lata. Jeśli natomiast posiadasz huśtawkę ogrodową wykonaną z lekkiego i nowoczesnego aluminium jedyną rzeczą, której tak naprawdę potrzebujesz jest wilgotna szmatka z płynem do mycia lub inne akcesorium umożliwiające Ci szybkie i efektywne mycie mebli ogrodowych. Pamiętaj jednak, że jeśli aluminium łączone jest z częściami wykonanymi z zupełnie innego materiału (np. technorattanu), wtedy każdy element powinieneś czyścić zgodnie z jego indywidualnymi wymaganiami.

Metalowe huśtawki w formie kokonu oraz wieloosobowych kanap możesz znaleźć w kolekcji Ogrodowego Salonu

Plastikowe oraz technorattanowe meble ogrodowe

Lekkie, trwałe i niewymagające zbyt skomplikowanej pielęgnacji meble ogrodowe? To oczywiście huśtawki wykonane ze sztucznego tworzywa jakim jest plastik oraz nowoczesnej alternatywy dla klasycznego rattanu, czyli naturalnie łudząco przypominającego go technorattanu, a więc plecionki wykonanej z wysokiej jakości włókien polipropylenowych. Mimo, że oba tworzywa odznaczają się trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, deszcz, śnieg, mróz oraz wysokie temperatury, to jednak nie jest to równoznaczne z faktem, że kompletnie nie należy o nie dbać. Wprost przeciwnie!

Aby wykonana z technorattanu lub plastiku huśtawka ogrodowa spełniała swoje zadanie nawet przez kilkanaście postępujących po sobie sezonów, i tym samym sprawiała mnóstwo frajdy zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom, warto przywiązać wagę do jej regularnego mycia. Pozwoli to nie tylko utrzymać ją w nienagannym stanie, ale również sprawi, że korzystanie z niej będzie prawdziwą przyjemnością. Do usunięcia różnego typu zabrudzeń możesz wykorzystać zarówno szmatkę namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła (lub innego płynu do mycia) bądź też postawić na bardziej profesjonalne podejście do sprawy i wzbogacić swoją kolekcje chemicznych preparatów o środek dedykowany do renowacji tworzyw sztucznych. Jeśli zdecydujesz się na drugie ze wspomnianych rozwiązań, pamiętaj o zachowaniu niezbędnej ostrożności – zanim naniesiesz preparat na całą powierzchnię huśtawki wykonaj próbę na jej mniejszym, nierzucającym się w oczy fragmencie, gdyż może się okazać, że pod wpływem działania silnej, żrącej chemii mebel ulegnie odbarwieniu…

Zabiegi pielęgnacyjnie nie ominą również huśtawek ogrodowych wykonanych z technorattanu

Jak dotąd nie udało Ci się jeszcze znaleźć modelu huśtawki ogrodowej, która spełniałaby wszystkie Twoje oczekiwania? Wszystko wskazuje na to, że nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się z różnorodną kolekcją przygotowaną na ten sezon przez Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandię! To właśnie tutaj pośród kilkudziesięciu dostępnych propozycji znajdziesz drewniane, metalowe oraz technorattanowe huśtawki do ogrodu od czołowych producentów mebli ogrodowych doskonale znających potrzeby oraz oczekiwania przyszłych użytkowników tego typu projektów. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij